Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP 443/41/2005/KLŁ
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/41/2005/KLŁ
Data
2005.06.02



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem VAT towarów w przypadku likwidacji działalności gospodarczej.


Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Podatnik, oświadczył, iż przekroczył limit obrotu zobowiązujący do zarejestrowania się jako podatnika VAT, od wszystkich materiałów zakupionych do prowadzonej działalności nie odliczył podatku VAT, nie skorzystał również z możliwości sporządzenia na dzień wejścia w VAT spisu materiałów i odliczenia VAT-u zawartego w ich zakupie. W dniu 23.12.2004 roku zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Podatnik zamierza zlikwidować działalność gospodarczą. Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, Podatnik wyraża pogląd, że obowiązek opodatkowania VAT będzie istniał tylko w stosunku do towarów, do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego to jest od dnia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT, pozostałe towary nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Stanowisko organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest następujące:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 4 ustawy przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Należy również podkreślić, iż zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani:

  1. sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz
  2. zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.

W świetle art. 14 ust. 6 ustawy obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem, Podatnik jest obowiązany do sporządzenia spisu z natury towarów własnej produkcji i towarów, które po na nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej oraz opodatkowania ich wartości podatkiem od towarów i usług. Obowiązek ujęcia w remanencie likwidacyjnym stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 14 ust. 8 jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona na podstawie art. 29 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy tj. według ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Wobec powyższego w spisie z natury podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT należy ująć towary zakupione od dnia 24.12.2004 r. to jest od dnia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT, w stosunku do którego przysługiwało odliczenie podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj