Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bartoszycach
USI/415-5/05
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/415-5/05
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Bartoszycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
posiłki
świadczenia rzeczowe
żołnierze


Pytanie podatnika
- dotyczy bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 40, poz. 365).


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29-08-1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach

postanawia:

uznać, że stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku z dnia 11-03-2005 r. uzupełnione pismem z dnia 16-05-2005 r. jest błędne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 07-03-2005 r. (wpływ do Urzędu dnia 11-03-2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16-05-2005 r. Jednostka zwróciła się o pisemną interpretację z zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Na podstawie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 18-02-2004 r. w sprawie bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 40, poz. 365) oraz na podstawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Pracowników Cywilnych Wojska do bezpłatnego wyżywienia uprawnieni są:

  1. pracownicy cywilni bloku kuchennego (kucharz instruktor, kucharz, pomoc kuchenna)
  2. szef służby żywnościowej,
  3. kierownik kuchni,
  4. żołnierze nadterminowi,
  5. żołnierze zawodowi korzystający z żywienia w trakcie poligonów,
  6. żołnierze powracający z misji pokojowych i stabilizacyjnych,
  7. szef pododdziału,
  8. sportowcy wojskowi podczas zgrupowań,
  9. żołnierze zawodowi uczestniczący w uroczystym posiłku,
  10. żołnierze zawodowi odchodzący do rezerwy korzystający z 10-ciu należnych norm,
  11. żołnierze zawodowi uczestniczący w szkoleniach poza garnizonem i w garnizonie,
  12. żołnierze zawodowi otrzymujący należność podróżną w suchym prowiancie.

Stanowisko jednostki jest takie, że w przypadkach określonych w poz. 5, 6, 11, 12 jak również w poz. 1, 2, 3, 4 będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt. 11a ustawy z dnia 26-07-1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 z późn. zm ). Wg Jednostki przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie w stosunku do żołnierzy zawodowych pełniących służbę w ramach dyżurów bojowych i odbywających intensywne szkolenia wojskowe, jak również w stosunku do innych osób odpowiadających za przygotowanie wyżywienia dla żołnierzy i osób kontrolujących jego jakość. Należy uznać, że jest to szczególny charakter pełnionej służby w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 11a ustawy z dnia 26-07-1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Stosownie do postanowień art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 11-09-2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, z późn. zm.), żołnierze zawodowi w określonych przypadkach otrzymują wyżywienie albo równoważnik pieniężny za to wyżywienie. Powyższe prawa realizowane są na podstawie rozporządzeń Ministra Obrony Narodowej:

  • z dnia 18-02-2004 r. w sprawie bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 40, poz. 365),
  • z dnia 27-02-2004 r. w sprawie określenia wysokości równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie przysługującego żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 396).

Z opinii Ministra Obrony Narodowej z dnia 01-10-2004 r. nr 3530/4/OB jednoznacznie wynika, iż "Szczególne warunki i właściwości służby wojskowej żołnierzy zawodowych: wchodzących w skład personelu latającego, załóg pływających, skoczków spadochronowych, pełniących dyżury bojowe, służby dyżurne i odbywających intensywne szkolenie wojskowe, wymagają odpowiedniej formy żywienia w naturze, uzasadnionej fizjologicznymi potrzebami organizmu, warunkującymi zachowanie właściwej kondycji psychofizycznej wynikającej z bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu bardzo złożonych zadań służbowych w szczególnie uciążliwych warunkach" wynikają z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tym samym zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest uzależnione od tego, czy otrzymywane przez żołnierzy świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty w zamian tych świadczeń wynikają z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Stanowisko to jest również potwierdzone przez Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 31-12-2004 r. nr PB5/KD-033-109-2361/04.

Istotnym elementem zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 11a cyt. ustawy są następujące okoliczności:

  • świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty muszą wynikać z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • osoby muszą pozostawać w stosunku służbowym
  • świadczenia te muszą być przyznane na podstawie ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Z powyższego zapisu wynika, że warunki te spełniają żołnierze zawodowi odbywający służbę w szczególnych warunkach, do których w tym przypadku można zaliczyć żołnierzy pełniących dyżury bojowe, służby dyżurne oraz odbywających intensywne szkolenia wojskowe.

Rozciąganie zwolnienia z podatku na inne kategorie osób zatrudnionych w Jednostce Wojskowej nie znajduje podstawy prawnej z uwagi na następujące okoliczności:

  • pracownicy cywilni otrzymują bezpłatnie wyżywienie na podstawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Pracowników Cywilnych Wojska i nie są osobami pozostającymi w stosunku służbowym.
  • uprawnienia do otrzymywania bezpłatnego wyżywienia na podstawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Pracowników Cywilnych Wojska nie wynikają z ustawy ani z przepisu wykonawczego wydanego na podstawie tej ustawy.
  • pojęcie służby w szczególnych warunkach zostało określone w opinii Ministra Obrony Narodowej nr. 3530/4/OB z dnia 01-10-2004 r. i brak jest podstaw do rozszerzającej interpretacji tego pojęcia

Do Jednostki Wojskowej należy ocena czy jest pełniony dyżur bojowy, służba dyżurna czy odbywają się intensywne szkolenia wojskowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest organem kompetentnym do rozstrzygania czy dany żołnierz odbywa służbę w szczególnych warunkach czy też nie.


W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj