Interpretacja Urzędu Skarbowego w Trzebnicy
PP 443/5/2005
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/5/2005
Data
2005.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Trzebnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
jednostka budżetowa
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
sprzedaż opodatkowana
środek trwały
zakup towarów


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zasadności obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu zrealizowanych inwestycji zaliczanych do środków trwałych służących sprzedaży opodatkowanej, sfinansowanych przez jednostkę budżetową.
Zdaniem Strony podatek VAT zapłacony przy zakupie środków trwałych winien być odliczony w całości, i mimo że środki pochodziły z jednostki budżetowej, pozostać w dyspozycji podatnika.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy oceniając stanowisko w kwestii prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości z tytułu zrealizowanych inwestycji informuje, iż jest ono prawidłowe. Natomiast sprawa pozostawienia w dyspozycji podatnika środków finansowych otrzymanych na inwestycje z jednostki budżetowej nie stanowi przedmiotu niniejszego rozstrzygnięcia, gdyż nie jest sprawą podatkową.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości, jest więc związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatnika.

W sytuacji, gdy podatnik zakupione przez siebie towary i usługi wykorzystuje do wykonywania czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżania kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Według ust. 2 tego przepisu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zatem na podstawie powołanych przepisów można stwierdzić, iż co do zasady podatnikowi przysługuje prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dostawą towarów i świadczeniem usług opodatkowanych. Dopiero, gdy nabywane przez podatnika towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu, a brak jest możliwości wyodrębnienia całości lub części kwoty podatku naliczonego związanej wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, należy odliczać podatek naliczony według proporcji określonej w art. 90 ustawy.

Podatnik więc w swojej działalności powinien dążyć do przypisania konkretnych wydatków i towarzyszących im kwot podatku naliczonego do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane.

W przedmiotowej sprawie Strona przyporządkowuje nabycie opisanych środków trwałych wyłącznie czynnościom opodatkowanym. Dlatego też w ocenie tut. organu podatek naliczony z tytułu dokonanych inwestycji podlega odliczeniu w całości, przy czym bez znaczenia jest fakt sfinansowania tego przedsięwzięcia przez jednostkę budżetową.

Należy bowiem zwrócić uwagę na ustalenia zawarte w art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle tego przepisu istnieje możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nawet wówczas, gdy wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawne przedstawione przez podatnika stanowisko jest więc prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj