Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443/64/1067/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/64/1067/05
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
marża
metoda marżowa
samochód używany
sprzedaż


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku podatnik wskazał, iż prowadzi działalność w zakresie handlu samochodami używanymi sprowadzanymi są z Niemiec. Kontrahent Niemiecki prowadzi działalność na ternie Niemiec, polegającą na skupie i sprzedaży używanych samochodów osobowych. Transakcje dokumentuje rachunkami potwierdzającymi opodatkowanie w trybie §25a niemieckiej ustawy o podatku obrotowym, co wyraźnie zaznaczone jest na rachunku. W związku z powyższym podatnik zadaje pytanie, czy ma prawo do rozliczania się na zasadach marży?


Odpowiadając na zadane pytanie wskazuje się, iż zasady opodatkowania dostaw towarów używanych unormowane są w art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i znajdują zastosowanie m. in. do wszelkich form pośrednictwa w handlu samochodami używanymi. Zgodnie bowiem z powołanym art. 120 ust. 4 w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnik dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Dla potrzeb szczególnej procedury rozliczania VAT, towary używane zostały zdefiniowane w art. 120 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy jako: towary nadające się w obecnym stanie lub po ich naprawie do dalszego użycia. W przypadku jednakże samochodów będą to samochody nie odpowiadające kategorii,,nowego środka transportu”, czyli takie które:

  1. przejechały więcej niż 6.000 kilometrów lub
  2. od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło więcej niż 6 miesięcy, oraz
  3. zostały uprzednio nabyte od określonych kategorii podmiotów dla celów prowadzonej działalności lub importowane w celu odsprzedaży.

Odsprzedając towary używane (samochody), przy zastosowaniu szczególnej procedury wynikającej z art. 120 nowej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik wystawia ”fakturę VAT marża” zgodnie z § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Przy odsprzedaży samochodów używanych z zastosowaniem procedury szczególnej, podstawą ich opodatkowania jest marża, czyli różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Warunkiem opodatkowania marży jest nabycie samochodów używanych od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, lub
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113, lub
  3. podatnika, który uprzednio nabył samochód używany, którego podstawę opodatkowania stanowiła marża.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży samochodów używanych, których podstawę opodatkowania stanowi marża, powinna zawierać dane określone w § 12 ust. 1 pkt 1-7 ww. rozporządzenia.

Podatnik w przedmiotowym przypadku winien posiadać dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towaru w systemie marży.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Reasumując powyższe, szczególny rodzaj opodatkowania w systemie marża ma miejsce gdy źródło nabycia samochodów używanych przez pośrednika w ich handlu jest m. in. opodatkowane na takich samych, szczególnych zasadach opodatkowania marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W przedmiotowym przypadku, jak wskazuje podatnik jego kontrahent (dostawca samochodów używanych), prowadzący działalność gospodarczą na terenie Niemiec również rozlicza się w systemie marży, wykazując odpowiedni przepis §25a niemieckiej ustawy o podatku obrotowym, na rachunku.

W związku z powyższym podatnik nabywający samochody osobowe używane od dostawcy rozliczającego się również w systemie marży, może rozliczać podatek od towarów i usług według szczególnych zasad opodatkowania marży oraz wystawić faktury VAT marża.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj