Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-6/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/05
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
faktura
usługi świadczone na rzecz pracodawcy


Pytanie podatnika
Wnioskodawca wnosi zatem o interpretację, czy w opisanej sytuacji należało wykonaną przez niego usługę potraktować jako usługę wykonaną w trybie art. 15 ust. 3 pkt. 2, czy też jako usługę wykonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pytający stoi na stanowisku, iż pomimo wykonania wyżej opisanej usługi na rzecz podmiotu, z którym związany jest stosunkiem pracy, należy ją zakwalifikować jako usługę wykonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nie jako wykonaną na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy - jako podatnik podatku od towarów i usług – był on zobowiązany do wystawienia faktury VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpoznaniu wniosku z dnia 12.01.2005 r. (data wpływu 14.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca informuje, iż od dnia 02.04.2004 r. prowadzi działalność gospodarczą. Podatnik wskazuje, iż w grudniu 2004 r., w związku z przekroczeniem limitu obrotów uprawniających do zwolnienia od podatku, złożył w tut. Urzędzie zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT – R). Wnioskodawca podaje jednocześnie, iż w 2004 r. - obok przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej – uzyskał także przychody pochodzące ze stosunku pracy. Wnioskodawca wskazuje, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia pracowników na podstawie umowy – zlecenia. Wnioskodawca wskazuje, iż w grudniu 2004 r. wykonał - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - na podstawie zawartej umowy - usługę na rzecz firmy, z którą związany jest jednocześnie stosunkiem pracy. Przedmiotowa usługa – jak oświadcza Podatnik - nie obejmowała czynności wchodzących w zakres stosunku pracy. Pytający wystawił za wykonanie wyżej opisanej usługi fakturę VAT. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia interpretacji art. 15 ust. 1, 2 i 3 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wnosi zatem o interpretację, czy w opisanej sytuacji należało wykonaną przez niego usługę potraktować jako usługę wykonaną w trybie art. 15 ust. 3 pkt. 2, czy też jako usługę wykonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pytający stoi na stanowisku, iż pomimo wykonania wyżej opisanej usługi na rzecz podmiotu, z którym związany jest stosunkiem pracy, należy ją zakwalifikować jako usługę wykonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nie jako wykonaną na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy - jako podatnik podatku od towarów i usług – był on zobowiązany do wystawienia faktury VAT.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, stosownie do ust. 2 cytowanego przepisu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Stosownie do ust. 3 cytowanego przepisu, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1 – 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.);
  2. wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
  3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2 – 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności.

Z przedstawionych wyżej unormowań wynika, iż podatnikami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą obejmującą wszelką działalność usługodawców, także tę wykonaną jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy. Niezbędną przesłanką uznania działalności gospodarczej za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest wykonywanie czynności w sposób samodzielny. Podatnikami podatku od towarów i usług są zatem przedsiębiorcy działający bez stosunku podporządkowania, na własny rachunek i na własne ryzyko. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wykonał czynności na rzecz podmiotu, z którym związany jest stosunkiem pracy. Wyżej opisane czynności wykonane zostały na podstawie zawartej z pracodawcą umowy „na wykonanie usługi”, z której wynika iż umowa zawarta zostaje na czas nieokreślony. Pełną odpowiedzialność z tytułu szkód wyrządzonych osobom trzecim w trakcie prowadzenia robót ponosi – zgodnie z postanowieniami umownymi - Wykonawca. W umowie zastrzeżono także, iż w przypadku nienależytego wykonania usług Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Na mocy § 5 umowy Wykonawca zobowiązuje się do terminowego wykonania usługi, „kierując do wykonania robót wykwalifikowany personel(...)”. Zatem – jak wynika z powyższego – Usługodawca świadczy usługi na rzecz Usługobiorcy na własny rachunek i własne ryzyko, w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, przy udziale zatrudnionego przez siebie personelu.

Z regulacji art. 15 ust. 3 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż z pojęcia wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej wykluczono zawierane przez pracowników z pracodawcą umowy agencyjne, umowy zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie, nie jest wystarczającym dla wyłączenia z kategorii podatników osób świadczących – w oparciu o stosunek cywilnoprawny – usług na rzecz podmiotów, z którymi pozostają w stosunku pracy, jeżeli cywilnoprawny stosunek kształtowany taką umową nie wykazuje przy świadczeniu usługi stosunku podporządkowania usługodawcy w stosunku do usługobiorcy (pracodawcy) i zawiera cechy wskazujące na wykonanie takiej usługi w warunkach samodzielnej odpowiedzialności i ryzyka usługodawcy i przy udziale osób zatrudnionych.

W przedmiotowej sprawie zawarta między Stronami umowa cywilnoprawna odpowiedzialność i ryzyko gospodarcze kształtuje po stronie Wnioskodawcy, a wykonywanie usług winno odbywać się przy udziale zatrudnionego przez Wnioskodawcę wykwalifikowanego personelu. Niniejsza umowa zawiera cechy wskazujące, iż wykonywane usługi spełniają kryterium samodzielności, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zatem - jako wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i winny być udokumentowane fakturą VAT.

W świetle wyżej wskazanego stanu faktycznego i prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Wnioskodawcy, wyrażone w piśmie z dnia 12.01.2005 r. za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj