Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PP1-443-48/05
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-48/05
Data
2005.06.15



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
grunty
kwota należna
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
opłata za użytkowanie wieczyste
podstawa opodatkowania
stawki podatku
świadczenie usług
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku opłat rocznych pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego w sytuacji, gdy opłaty ustalone zostały przed dniem 01.05.2004 r., a po tym dniu objęte zostały opodatkowaniem podatkiem VAT w wysokości 22% ?


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Urzędu Miasta i Gminy na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam, znak: PP-443/5/2005 z dnia 10.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach odmawia zmiany udzielonej interpretacji.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 25.01.2005 r. Urząd Miasta i Gminy zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej podstawy opodatkowania w przypadku opłat rocznych pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu i rozstrzygnięcie czy opłata za użytkowanie wieczyste pobierana po dniu 01.05.2005 r. jest kwotą netto (bez podatku VAT) czy brutto (zawierającą podatek).

W uzupełnieniu w/w wniosku w dniu 18.02.2005 r. (pismo z dnia 16.02.2005 r.) Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem wnioskodawcy oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu 22% stawką podatkową VAT. Podatek powinien zaś zostać doliczony do opłaty rocznej stanowiącej kwotę netto.

W dniu 10.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. wydał postanowienie, znak: PP-443/5/2005, w którym stwierdził, iż przedstawione przez Stronę stanowisko nie jest właściwe. Bowiem, naliczona opłata za użytkowanie wieczyste podlegająca opodatkowaniu zawiera w sobie podatek od towarów i usług.

Na powyższe postanowienie w sprawie udzielonej interpretacji Urząd Miasta i Gminy złożył zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach.

Wydanej interpretacji zarzucono, iż organ podatkowy nieprawidłowo utożsamia opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości z pojęciem obrotu określonego na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz pojęcie opłaty z pojęciem ceny w rozumieniu ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050).

Składając zażalenie Urząd Miasta i Gminy wniósł o uchylenie przedmiotowego postanowienia i wydania nowej opinii w sprawie.

Po przeanalizowaniu zgromadzonego w przedmiotowej sprawie materiału dowodowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ, oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu oraz nie stanowi dostawy towarów uznać należy, iż stanowi świadczenie usług w rozumieniu w/w przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT i jako takie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do kwestionowanej przez Urząd Miasta i Gminy części postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego utożsamiającej opłaty roczne za użytkowanie wieczyste nieruchomości z pojęciem obrotu określonego w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stwierdza się nieprawidłowości.

W zakresie podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania reguluje przepis art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiący, iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Stanowiącą zaś podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży, ustalają strony zawartej umowy.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261, poz. 2603) w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty. Zatem w przypadku użytkowania wieczystego, podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto. Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na jednostce oddającej grunt w użytkowanie wieczyste.

Unormowania dotyczące zmiany wysokości opłat za użytkowanie wieczyste, terminu płatności tych opłat wynikają z przepisów w/w ustawy z dnia 21.08.1997 r. a nie z przepisów podatkowych. Zgodnie z przepisem art. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, właściwym w sprawach gospodarki nieruchomościami, regulowanych przepisami tej ustawy jest Minister Infrastruktury. W związku z tym kwestia możliwości zwiększenia opłat pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego nie należy do kompetencji organów podatkowych.

Po przeanalizowaniu zaskarżonego postanowienia Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż należy uzupełnić wyjaśnienie Naczelnika w zakresie powstania obowiązku podatkowego w przypadku oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w wydanym postanowieniu stwierdził, iż zgodnie z przepisem § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.

Zmiana do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) polegająca na dodaniu przepisu § 3a stanowiącego, iż w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych rat pobieranych z tego tytułu obowiązuje dopiero od dnia ogłoszenia rozporządzenia zmieniającego w/w rozporządzenie, tj. od dnia 25 czerwca 2004 r.

W okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 25.06.2004 r. oraz od dnia 15 lutego 2005 r. obowiązek podatkowy z tytułu użytkowania wieczystego wynika z przepisu art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług z chwilą otrzymania zapłaty (lub jej części).

Ponadto, zgodnie z przepisem § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) - w przypadku pobrania po dniu 24 czerwca 2004 r. a przed dniem wejścia w życie w/w rozporządzenia (15.02.2005 r.), całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności - obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Od dnia 15 lutego 2005 r., w związku z wykreśleniem przepisu § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, do czynności oddania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste mają zastosowanie ogólne reguły dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego, wynikające z art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj