Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-31/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-31/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatnik


Pytanie podatnika
Strona jest zdania, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, ponieważ minęło ponad 11 lat od dnia zakupu gruntu. Według Wnioskodawcy jego stanowisko jest zgodne z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r, Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 10.03.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem, w przypadku gdy Strona nie dokonuje tej sprzedaży w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej stwierdza, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik wraz z żoną kupił w 1993r niezabudowaną działkę. Dnia 1 września 1995r nieodpłatnie użyczył grunt spółce cywilnej, która dnia 30 marca 2001r przekształciła się w spółkę jawną. Wnioskodawca posiada w spółce udziały w wysokości 20%. Spółka cywilna wybudowała na przedmiotowym gruncie stację paliw wraz z infrastrukturą towarzyszącą i dnia 5 sierpnia 1996r otrzymała decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Spółka jawna przejęła prowadzenie stacji paliw wraz z infrastrukturą towarzyszącą, znajdującą się na w/w gruncie.

Podatnik wskazuje, iż przedmiotowa nieruchomość, nie jest zaliczana do składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Została nabyta do majątku Wnioskodawcy, objętego małżeńską wspólnością ustawową.

Strona jest zdania, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, ponieważ minęło ponad 11 lat od dnia zakupu gruntu. Według Wnioskodawcy jego stanowisko jest zgodne z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z poz. zm.)zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towarów zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statyce publicznej, a także grunty.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez Podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem, przy czym stosowanie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów nie zabudowanych innych niż tereny budowlane przeznaczone pod zabudowę. Jednak w myśl art. 29 ust. 5 przedmiotowej ustawy w przypadku dostawy budynków, budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy gruntu związanego z budynkiem obowiązuje stawka właściwa dla tego budynku. Zgodnie bowiem z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 96 z poz. zm.) budynek stanowi część składową gruntu. Zaś zgodnie z art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego częścią składową jest wszystko to co nie może być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Należy jednak zauważyć, że aby dostawa budynku wraz z gruntem podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 w/w ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji gdy sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, co czyni sprzedawcę w tym zakresie podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

Z przedstawionego przez Zapytującego stanu faktycznego i załączonych dokumentów wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oraz podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest również wspólnikiem spółki jawnej, której nieodpłatnie użyczył nieruchomość gruntową, na której spółka wybudowała stację paliw wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Podatnik wskazuje, że przedmiotowa nieruchomość została nabyta do wspólnego majątku małżonków, niezwiązanego z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a z okoliczności sprawy wynika, że dostawa towaru w postaci sprzedaży nieruchomości, zostanie zrealizowana w warunkach niewskazujących na zamiar częstotliwego jej wykonywania.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wyjaśnia, że w przedmiotowej sprawie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jednorazowa dostawa nieruchomości, niemająca charakteru częstotliwego jej dokonywania przez osoby fizyczne (małżonków),gdyż w tym zakresie nie stają się oni podatnikami podatku od towarów i usług.

Ponieważ zdaniem Podatnika sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług jako towar używany, organ podatkowy w świetle przedstawionej argumentacji uznaje stanowisko Pytającego za nieprawidłowe, gdyż z tytułu opisanej transakcji Wnioskodawca w ogóle nie występuje jako podatnik podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj