Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/423/30/03/KW
z 4 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/423/30/03/KW
Data
2003.12.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok podatkowy


Pytanie podatnika
Czy w razie zmiany roku podatkowego pierwszy po zmianie rok podatkowy jak również rok obrotowy może trwać 6 miesięcy?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki bez znaku z dnia 8.10.2003 r. (data wpływu: 10.10.2003 r.) w sprawie zmiany roku podatkowego i obrotowego - działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przekazuje poniższe informacje:

Z treści ww. pisma wynika, iż rokiem podatkowym Spółki jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych, trwający od 1 lipca danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. W chwili obecnej Spółka zamierza dokonać zmiany istniejącego roku podatkowego i obrotowego na rok kalendarzowy, przyjmując rozwiązanie, iż pierwszy rok podatkowy jak również obrotowy będzie trwał od 1 lipca 2003 r. tj. po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do 31 grudnia 2003 r. tj. do końca bieżącego roku kalendarzowego. W wyniku powyższego zarówno rok podatkowy jak również rok obrotowy będzie trwał 6 miesięcy.

Przedstawione w przedmiotowym piśmie proponowane przez Spółkę rozwiązanie dotyczące zmiany roku podatkowego nie znajduje oparcia w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa podatkowego tj. art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z cyt. wyżej przepisem art. 8 ust. 1 ustawy rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Natomiast art. 8 ust. 3 tej ustawy stanowi, iż w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. A zatem przyjęcie przez Podatnika w opisanej powyżej sytuacji pierwszego po zmianie roku podatkowego trwającego sześć kolejnych miesięcy kalendarzowych jest nieprawidłowe, bowiem z brzmienia art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż w tym przypadku ustawodawca wyraźnie nie dopuszcza możliwości, aby w razie zmiany roku podatkowego trwał on krócej niż dwanaście kolejnych miesięcy. Również ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.) w art. 3 ust. 1 pkt 9 między innymi stanowi, iż w przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż dwanaście kolejnych miesięcy. W opisanym stanie faktycznym Spółka mogłaby jedynie przyjąć jako pierwszy po zmianie rok podatkowy jak również obrotowy okres trwający od 1 lipca 2003 r. do 31 grudnia 2004 r. tj. 18 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Każdy następny rok podatkowy pokrywałby się z rokiem kalendarzowym. Jednakże powyższe możliwe byłoby jedynie w przypadku, jeśli Spółka w terminie wynikającym z przepisu art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego zawiadomiła właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego. Ponieważ Spółka nie zawiadomiła w obowiązującym terminie tj. do 30 lipca 2003 r. Naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego, dokonanie obecnie zmiany roku podatkowego nie jest możliwe.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż przedstawione w piśmie argumenty, uzasadniające zmianę zarówno roku podatkowego jak i obrotowego i przyjęcie pierwszego roku trwającego sześć miesięcy kalendarzowych oraz prośba o zaakceptowanie tego stanu są bezzasadne, bowiem kwestię roku podatkowego i obrotowego normują odpowiednio wskazane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przepisy ustawy o rachunkowości a tutejszy organ podatkowy jest nimi związany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj