Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD/415-7/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-7/05
Data
2005.02.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
budżet państwa
dotacja przedmiotowa
moment powstania przychodów
przedmiot opodatkowania
przychód


Pytanie podatnika
Czy dotacje przedmiotowe otrzymywane z budżetu państwa stanowią przychód w podatku dochodowym od psób prawnych w momencie ubiegania się o nie, czy w momencie ich otrzymania?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 24 stycznia 2005 roku, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, w sprawie przedmiotowych dotacji otrzymywanych z budżetu państwa, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

XXXX w dniu 24 stycznia 2005 roku złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie, czy dotacje przedmiotowe otrzymywane z budżetu państwa na prowadzenie działalności gospodarczej w formie baru mlecznego, stanowią przychód w podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ubiegania się o nie, czy w momencie ich otrzymania.

Podatnik stoi na stanowisku, że dotacje przedmiotowe stanowią przychód podatkowy w momencie ubiegania się o jej przyznanie.

Tutejszy organ podatkowy po wnikliwym zapoznaniu się z całością zebranego materiału zważył co następuje:
zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zmianami) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W świetle powyższego, do przychodów z działalności gospodarczej zaliczane są dotacje, które stanowią przychód podatkowy w momencie faktycznego ich otrzymania.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Na pytania Państwa w zakresie podatku od towarów i usług odpowiedzi będą udzielone w odrębnych postanowieniach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj