Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 443/1/39/40/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/39/40/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
proporcja
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
Uzgodnienie z organem podatkowym szacunkowo wyliczonej proporcji przy odliczaniu podatku naliczonego w okresie maj- grudzień 2004 r. związanego ze sprzedażą zwolnioną od podatku VAT i opodatkowaną po zakończeniu roku rozliczeniowego tj. 2004 r.


Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w lutym 2004 r..

W pierwszych miesiącach działalności dokonywano wyłącznie sprzedaży opodatkowanej a sprzedaż zwolniona wystąpiła we wrześniu i listopadzie 2004 r. Strona w rozliczeniu za ww. miesiące dokonała odliczenia podatku naliczonego w wys. 100%.

W dniu 2.03.2005 r. Spółka złożyła korekty deklaracji VAT-7 za m-ce czerwiec - grudzień 2004 r., w których koryguje kwotę podatku naliczonego stosując wyliczony rzeczywisty współczynnik na podstawie miesięcy lipiec - grudzień 2004 r.

Zapytanie strony dotyczy obowiązku protokolarnego uzgadniania z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego szacunkowej proporcji na podstawie art. 90 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku gdy podatnik dokonał już prawidłowego rozliczenia stosując rzeczywisty współczynnik.

Zdaniem podatnika rok 2004 został rozliczony prawidłowo i związku z powyższym Spółka nie ma obowiązku uzgadniać protokolarnie współczynnika.

Zgodnie z art. 90 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/ w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust. 8 podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli żadnego obrotu lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30 tys. zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ stwierdza, że na Spółce ciążył obowiązek uzgodnienia w 2004 r. z naczelnikiem urzędu skarbowego wyliczonej szacunkowo proporcji stosowanej do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od kwoty podatku należnego. Spółka nie dopełniła ww. obowiązku.

Jednakże w świetle dokonania korekt deklaracji VAT-7 za 2004 r. i rozliczenia podatku naliczonego w sposób prawidłowy należy stwierdzić, że stanowisko strony jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj