Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZPA/443-40/BJA/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZPA/443-40/BJA/05
Data
2005.05.24



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
import usług
korekta podatku
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy nabycie usługi szkoleniowej od kontrahenta z Niemiec należy wykazać w deklaracji VAT-7 jako import usług oraz, czy w związku z tym znajduje zastosowanie przepis art. 90 ustawy o VAT.


Dnia 20 kwietnia 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pani X w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej nabycia od kontrahenta niemieckiego usługi edukacyjnej i określenia, czy w związku z jej nabyciem mają zastosowanie przepisy art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm. ) - zwanej dalej ustawą o VAT.

Z treści wniosku wynika, że przedmiotem działalności podatnika jest świadczenie usług edukacyjnych w zakresie szkoły florystycznej, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 80 - usługi zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik nabywa również usługi szkoleniowe od kontrahenta z Niemiec (Federacji X - skupiającej nauczycieli florystyki w Niemczech). Usługi te świadczone są w Polsce i polegają na prowadzeniu wykładów. Pani X jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług; dokonuje także sprzedaży książek, czasopism oraz usług noclegowych.

Zdaniem wnioskodawcy nabycie usługi edukacyjnej, przedmiotowo zwolnionej od podatku od towarów i usług, świadczonej przez kontrahenta z Niemiec, nie stanowi importu usług oraz nie podlega wykazaniu w poz. 32 deklaracji VAT-7. Powyższe oznacza, że nabycie przedmiotowej usługi nie ma wpływu na ustalenie proporcji określonej w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju a transakcja nabycia usług w świetle powyższego nie stanowi obrotu.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska podatnika zawartego w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

W art. 2 pkt 9 ustawy o VAT zdefiniowano pojęcie importu usług, którym jest świadczenie usług , z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 - podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne: (...) będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju; (...).

Przepisu powyższego nie stosuje się jednak w przypadku usług (...), od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę (...) na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca - ( por. art. 17 ust. 2).

Z brzmienia art. 17 ust. 2 ustawy wynika, że w przypadku usług niematerialnych określonych w art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 - zawsze zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu importu usług jest usługobiorca, natomiast w przypadku pozostałych usług określonych w art. 27 ust. 2 ustawy - usługobiorca jest obowiązany do rozliczenia podatku wówczas, gdy podatek należny nie został rozliczony przez usługodawcę. Usługi edukacyjne nabywane przez podatnika ustawodawca wymienia w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania, usługobiorca - Polska Szkoła "X" jako odbiorca usługi świadczonej przez podatnika spoza terytorium Polski, tj. Federację X z siedzibą w Niemczech, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT od importowanych usług szkoleniowych, jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki niezbędne do stwierdzenia, że ma miejsce import usług.

Zatem w przypadku podatnika, import usług szkoleniowych nie będzie podlegał opodatkowaniu, gdy podatek rozliczy usługodawca, tj. Federacja X będąca usługodawcą usług szkoleniowych na terytorium kraju (Polski), zarejestruje się w Polsce jako podatnik i będzie zobowiązana do rozliczenia podatku z tytułu wykonanej usługi w Polsce - (art. 17 ust. 2). Jeżeli niemiecki usługodawca nie zarejestruje się w Polsce jako podatnik i nie rozliczy się w Polsce z tytułu wykonanej usługi na rzecz usługobiorcy, wówczas ten ostatni, tj. Polska Szkoła "X" jest podatnikiem z tytułu otrzymanej usługi od tego podatnika i jest zobowiązany do rozliczenia podatku z uwagi na zaistnienie importu usług (por. art. 2 pkt 9).

W przypadku wystąpienia importu usług - czynność tą należy udokumenować fakturą wewnętrzną, z wykazanym na niej podatkiem należnym (art. 106 ust. 7).

Z uwagi na fakt, że czynności te są w Polsce zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy, poz. 7 ( usługi w zakresie edukacji) - u podatnika nie wystąpi podatek należny, na fakturze wykaże on bowiem tylko samą wartość importowanej usługi. Tym samym dokonanie importu usługi zwolnionej od podatku VAT nie powoduje ustalenia należnego podatku, który z kolei staje się podatkiem naliczonym.

Z powyższego wynika, że w deklaracji podatkowej VAT-7 (w poz. 32) podatnik winien ująć jedynie wartość importu usług, obok pozostałej wykazanej przez niego sprzedaży i nabycia towarów i usług. Z treści art. 29 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. (...). Pod pojęciem sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Z kolei przepis art. 90 ust. 3 mówi, że proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Oznacza to, że przedmiotowej transakcji nabycia usługi szkoleniowej od kontrahenta niemieckiego nie traktuje się jako obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1, a tym samym nie uwzględnia się przy obliczaniu współczynnika proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj