Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/61/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/61/05
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
kradzież
moment
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
samochód


Pytanie podatnika
Samochód został skradziony przed jego całkowitą amortyzacją w miesiącu listopadzie 2004 r. natomiast odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco zostało wypłacone w miesiącu styczniu 2005 r. Kiedy powstaje przychód z tytułu wypłaconego odszkodowania?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 tekst jednolity) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.02.2005 r. (data stempla pocztowego – 21.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie daty powstania przychodu w podatku dochodowym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści złożonego przez Pana wniosku wynika, że zakupił Pan samochód osobowy na potrzeby działalności gospodarczej, którego wartość przekroczyła równowartość 20 000 EURO. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych (zgodnie z wartością stanowiącą równowartość 20 000 EURO), a odpisy amortyzacyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu. Samochód został skradziony przed jego całkowitą amortyzacją w miesiącu listopadzie 2004 r., natomiast odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco zostało wypłacone w miesiącu styczniu 2005 r.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 1769 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1c za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku). Zatem w Pana przypadku przychód z tytułu wypłaconego odszkodowania powstał w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego przesłanie Panu odszkodowania.
W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
– nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj