Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-42-1/ET/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-42-1/ET/05
Data
2005.06.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
kominek
podatek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy usługi w zakresie wykonania kominków m.in. w domkach jednorodzinnych. Usługi te wykonywane są dla osób fizycznych zamieszkałych w kraju, jak i w krajach Unii Europejskiej /np. w Niemczech/. W związku z powyższym Podatnik pyta czy usługa dotycząca wykonania i montażu kominka dla osoby fizycznej zamieszkałej w Niemczech winna być objęta stawką podatku VAT w wysokości 7%, lub też jest to usługa niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT /w związku z czym nie jest wykazywana w deklaracjach VAT/.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 10 marca 2005r. (doręczonego dnia 11 marca 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P. ..........................zam. ........................... Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 10 marca 2005r. (doręczonym dnia 11 marca 2005r.) P. ..................................... zwrócił się o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie w następującym stanie faktycznym.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik świadczy usługi w zakresie wykonania kominków m.in. w domkach jednorodzinnych. Usługi te wykonywane są dla osób fizycznych zamieszkałych w kraju, jak i w krajach Unii Europejskiej /np. w Niemczech/. W związku z powyższym Podatnik pyta czy usługa dotycząca wykonania i montażu kominka dla osoby fizycznej zamieszkałej w Niemczech winna być objęta stawką podatku VAT w wysokości 7%, lub też jest to usługa niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT /w związku z czym nie jest wykazywana w deklaracjach VAT/.

P. ................................ uważa, że zgodnie z art.22 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku VAT jeśli dostawa wraz z montażem następuje za granicą to nie występuje w przypadku takim wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Taka dostawa nie będzie wykazywana w prowadzonej ewidencji dla celów podatku VAT w Polsce, gdyż czynność ta uznana jest za usługę podlegającą opodatkowaniu w miejscu montażu. Zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług będzie osoba fizyczna z Niemiec czyli kupujący, ponieważ Podatnik występujący z zapytaniem nie jest zarejestrowany w Niemczech. Wystawiona przez sprzedawcę faktura winna zawierać wszystkie elementy, które zawiera „zwykła” faktura VAT, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art.22 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. W myśl art.13 ust.3 i ust.4 pkt 1 ustawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art.15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust.3, przez podatnika, o którym mowa w art.15, lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art.22 ust.1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz <…>.

Przepisy dotyczące miejsca opodatkowania czynności mają zasadnicze znaczenie dla wyznaczenia państwa uprawnionego do poboru podatku VAT w przypadku transakcji transgranicznych. W przypadku dostawy towarów, w stosunku do których następnie świadczona będzie przez dostawcę lub w jego imieniu usługa montażu lub instalacji miejscem dostawy jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Przy czym pamiętać należy, że nie uznaje się montaż lub instalację prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Powyższe oznacza, że w opisanym stanie faktycznym, miejscem dostawy kominka wyprodukowanego w Polsce, a następnie wywożonego na terytorium Niemiec w celu jego montażu przez dostawcę lub na jego rzecz u nabywcy będącego osobą fizyczną są Niemcy. Opodatkowanie dostawy winno zatem nastąpić z zachowaniem zasad, warunków i stawek w państwie tym obowiązujących. Powoduje to, że dostawa taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Nieprawidłowym jest jednak stanowisko Podatnika, że podatek od dostawy kominka wraz z jego instalacją rozliczy na terytorium Niemiec nabywca będący osobą fizyczną. Możliwość rozliczenia podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec od wskazanej dostawy przez kupującego mogłaby wystąpić – jeżeli przepisy obowiązujące w tym państwie dopuszczają taką możliwość i przy zachowaniu warunków nimi określonych - w sytuacji gdy nabywcą byłby podatnik podatku od wartości dodanej.

W myśl §27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz.798) przepisy §9,11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze. Faktury powinny zwierać dane określone w §9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktury mogą nie zawierać danych określonych w §9 ust.1 pkt.2, z zastrzeżeniem ust.4.

Oznacza to, że skoro Podatnik występujący z zapytaniem nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego miejsca dostawy /Niemcy/ wystawić winien fakturę z zachowaniem warunków formalnych jej dotyczących, bez wskazywania stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, a to z tej przyczyny, że jak wyjaśnione zostało, miejscem dostawy nie jest terytorium Polski, lecz terytorium Niemiec.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a§4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj