Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDII/005-15/415-I/13/2005
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/005-15/415-I/13/2005
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
wkład budowlany
wycofanie wkładu


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości należy wpłacić podatek należny w związku z wycofaniem wkładu budowlanego: czy uwzględnić kwotę wynikającą z otrzymanej informacji PIT-14 po waloryzacji, czy też dokonać zwrotu kwoty faktycznie dokonanych odliczeń za lata poprzednie?


W dniu 29.03.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach wpłynął wniosek z dnia 29.03.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku podatniczka wraz z małżonkiem w 2004 roku wycofała wkład budowlany ze Spółdzielni Mieszkaniowej, w związku z czym otrzymała informację PIT-14, w której wykazana została jego zwaloryzowana kwota.Podatniczka uważa, że w zeznaniu rocznym PIT-37 powinna doliczyć kwotę faktycznie dokonanych odliczeń za lata poprzednie.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 roku.W myśl zapisu art. 27a ust. 13 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.Jeżeli z tytułu wniesionego do spółdzielni wkładu budowlanego skorzystano z odliczenia od podatku lub dochodu w latach ubiegłych, to w świetle obowiązujących przepisów, w przypadku wycofania tego wkładu ze spółdzielni w 2004 roku doliczenia odliczonych z tego tytułu kwot, należy dokonać do podatku należnego za 2004 rok w części E poz. 100 formularza PIT-37 lub w części H poz. 166 formularza PIT- 36.

Ponadto przepis art. 44a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 roku stanowił, iż spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy, w dwóch egzemplarzach, według ustalonego wzoru, imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego i przesłać je, w terminie do 28 lutego następnego po roku podatkowym:1) osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy wniesiony do spółdzielni od 1 stycznia 1992 r.,2) urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby wycofującej wkład.

Od 1 stycznia 2002 roku, z uwagi na skreślenie ww. artykułu uwzględnić należy, zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy nowelizującej z dnia 21 listopada 2001 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) brzmienie art. 7 ust. 1 tejże ustawy, z którego wynika, że spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy, w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru, imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992 roku, chyba że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku. Zdaniem organu podatkowego kwota wpisana w poz. 31 informacji PIT-14 powinna obejmować wycofany wkład w wysokości nominalnej.

Kwoty waloryzacji nie należy wykazywać w wystawionej informacji PIT-14. Zgodnie z postanowieniem art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowaną według wartości rynkowej lokalu.

W świetle powołanych wyżej przepisów, biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku, do podatku należnego należy doliczyć kwoty odliczone w latach poprzednich z tytułu wydatków na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej. Zatem stanowisko podatniczki w niniejszej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj