Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-8/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-8/05
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy wspólne o zryczałtowanym podatku dochodowym


Słowa kluczowe
darowizna
moment powstania przychodów
sprzedaż nieruchomości
zapłata podatku
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy należy zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny, po dokonaniu zniesienia współwłasności w/w nieruchomości polegającej na podziale działki pomiędzy współwłaścicieli ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8 ,poz.60) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 23.03.2005r. uzupełnionym w dniu 04.04.2005r. przez Pana M.P. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego rozstrzygając kwestię czy należy zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny, po dokonaniu zniesienia współwłasności w/w nieruchomości polegającej na podziale działki pomiędzy współwłaścicieli - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać , iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie, iż nie jest on zobowiązany do zapłacenia podatku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych do wniosku aktów notarialnych i postanowienia sądu wynika , że w dniu 07.10.1993r. Pan M.P. oraz jego dwaj bracia w drodze darowizny otrzymali od swoich rodziców udziały po 1/3 części w niezabudowanej działce o obszarze 2 ,10 ha. W dniu 20 grudnia 2000r. Sąd Rejonowy Wydział Cywilny na wniosek podatnika dokonał zniesienia współwłasności pomiędzy rodzeństwem i zgodnie z podziałem geodezyjnym powyższej działki (o powierzchni 21094m2) przyznał Panu M. P. na własność działkę nr 184/5 o powierzchni 7197m2.Odpowiednio braciom : S. P. przyznano na własność działkę nr 184/6 o powierzchni 6924m2 i J. P. przyznano na własność działkę nr 184/7 o powierzchni 6973m2.

W dniu 3 lutego 2005r. Pan M. P. dokonał sprzedaży swojej działki.

Strona stoi na stanowisku , iż w obowiązującym stanie prawnym nie jest zobowiązana do zapłacenia podatku zryczałtowanego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży powyższej działki ponieważ nabycie tytułu własności do niej nastąpiło w drodze darowizny -1993r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia (zastosowanie mają przepisy obowiązujące w 2005r. ) wyjaśnia , że zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000r. Dz.U. Nr 14 , poz.176 z późn. zm. ) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Ponieważ cytowany przepis nie definiuje pojęcia „nabycie” i w związku z tym musi być ono interpretowane na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności jest nabyciem tych rzeczy; przy czym jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26.05.1997r.,sygn. akt I SA/Ka 86/96 oraz z dnia 09.11.2000r., syg. akt III SA 1629/99 z istoty współwłasności zarówno łącznej jak i ułamkowej wynika , że nie jest się właścicielem całości rzeczy lub prawa. Stąd w przypadku gdy udział danej osoby ulega powiększeniu powinien być traktowany w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (tu nieruchomością), jak też stan jej majątku osobistego.

Stosownie do art.21 ust. 1 pkt 32 lit.d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Natomiast nabycie nieruchomości w drodze zniesienia współwłasności w części przekraczającej nabyty udział w drodze darowizny – nie stanowi nabycia w drodze darowizny w rozumieniu wyżej powołanego przepisu .

Z przedstawionej dokumentacji wynika , że wartość otrzymanego prawa własności nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności przekroczyła udział przysługujący Panu M. P. w tej nieruchomości objętej współwłasnością ułamkową tj. po 1/3 części nabytej w drodze darowizny.

Zatem przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości , w części przekraczającej udział nabyty w drodze darowizny nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego i winny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art.28 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do powyższego przepisu podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego , którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika , chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie , że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a lub lit.e.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj