Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1-415-10-05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1-415-10-05
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
informacja
obowiązek
podatek od wynagrodzeń
składanie deklaracji
ugody
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy płatnik ma obowiązek pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy z tyt. wypłaty zaległego wynagrodzenia na podstawie ugody sądowej (zakład pracy został zlikwidowany)?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.02.2005 r. data wpływu (15.02.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 14.03.2005 r. data wpływu (16.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 10.02.2005 r. (data wpływu 15.02.2005 r.) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem wniosku uzupełnione zostało w dniu 14.03.2005 r. data wpływu (16.03.2005 r.)

Skierowane przez Pana pytanie dotyczy:
- czy sprostowanie świadectwa pracy dla byłego pracownika zobowiązuje do odprowadzenia podatku za miesiące: sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2004 roku, w sytuacji gdy zakład pracy został zlikwidowany z dniem 1 sierpnia 2004 r. oraz do złożenia deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 za 2005 r.
Zgodnie z zawartą ugodą sądową w dniu 20.12.2004 r. - przyjęto datę rozwiązania umowy o pracę dla byłego pracownika z dniem 31.12.2004 r. oraz pozwani zobowiązali się zapłacić kwoty zasądzone w ratach za ww. miesiące.

W piśmie uzupełniającym z dnia 14.03.2005 r.( data wpływu 16.03.2005 r.) przedstawił Pan własne stanowisko w tej sprawie iż od wypłaty zasądzonego wynagrodzenia ze stosunku pracy za 2004 r. dla byłego pracownika nie ma obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, złożenia deklaracji PIT-4 oraz obowiązku sporządzenia informacji PIT-11 za 2005 r.
Obowiązki zakładu pracy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych reguluje art. 31, art. 32 oraz art. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
Zgodnie z treścią art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy" są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Z powołanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przychody ze stosunku pracy nie są wypłacane bezpośrednio przez "zakład pracy" lecz zgodnie z ugodą sądowa po likwidacji zakładu pracy, to nie występują okoliczności nakładające na zakład pracy obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy. Stosownie bowiem do treści art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie jest Pan zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a tym samym do złożenia deklaracji PIT-4. Obowiązek ten nie spoczywa w tej szczególnej sytuacji również na byłym pracodawcy.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny i prawny sprawy, obowiązek rozliczenia się z tytułu otrzymanych należności, które w świetle przepisów art. 12 ust. 1 ww. ustawy - stanowią przychody ze stosunku pracy - spoczywa na Podatniczce, która powinna wykazać otrzymane kwoty w rocznym zeznaniu podatkowym.

W dacie wydania postanowienia w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj