Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-504/12-2/DP
z 10 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-504/12-2/DP
Data
2012.10.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody


Słowa kluczowe
nieruchomości
opodatkowanie
powstanie przychodu
spółka komandytowo-akcyjna
sprzedaż
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej oraz momentu powstania przychodu po stronie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej



Wniosek ORD-IN 382 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej – jest prawidłowe
  • momentu powstania przychodu po stronie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wynikających z tytułu uczestnictwa Wnioskodawcy w spółce komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Wnioskodawca „P." Sp. z o.o.” jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych .
  2. Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej nieruchomość położoną w Polsce. Wkład niepieniężny zostanie przeznaczony na pokrycie kapitału zakładowego (oraz kapitału zapasowego) SKA — w zamian Wnioskodawca obejmie akcje SKA.
  3. W przyszłości nieruchomość może zostać odpłatnie zbyta przez SKA.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do SKA spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu pdop...
  2. Czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wyłącznie wartość kapitału zakładowego SKA w związku z aportem nieruchomości; nie będzie natomiast podlegała opodatkowaniu pcc ewentualna nadwyżka wartości nieruchomości, przekazana na kapitał zapasowy SKA (jako tzw. agio emisyjne)...
  3. Czy ewentualna sprzedaż przez SKA uprzednio wniesionej do niej aportem nieruchomości będzie prowadzić do powstania przychodu w pdop po stronie Wnioskodawcy
  4. Kiedy wystąpi po stronie Wnioskodawcy opodatkowanie dochodów generowanych przez SKA...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1, pytanie nr 3 oraz pytanie nr 4 wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek Spółki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stanowisko Wnioskodawcy

Ad 1. Wniesienie wkładu niepieniężnego do SKA nie prowadzi do powstania przychodu w pdop po stronie Wnioskodawcy.

Ad 3. Odpłatne zbycie nieruchomości przez SKA nie prowadzi samo w sobie do powstania przychodu w pdop po stronie Wnioskodawcy.

Ad 4. Dochód akcjonariusza SKA z tytułu uczestnictwa w takiej spółce powstaje dla celów pdop w dniu, w którym akcjonariusz uzyskuje prawo do wypłaty dywidendy z SKA, zgodnie ze statutem tej spółki oraz uchwałą Zgromadzenia Wspólników wyznaczającą dzień wypłaty dywidendy.

Uzasadnienie

Ad 1.

  1. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3c updop „do przychodów nie zalicza się; (...) przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia takiej spółki”. W rezultacie wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do SKA nie prowadzi do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu w pdop.
  2. Dodatkowo, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, zgodnie z którym przychód stanowi nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny. SKA nie jest bowiem spółką kapitałową.
  3. Reasumując, wniesienie nieruchomości do SKA tytułem wkładu niepieniężnego nie będzie podlegało opodatkowaniu pdop po stronie Wnioskodawcy.
  4. Stanowisko takie potwierdzone zostało m.in. przez:
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji Indywidualnej z 29 marca 2012 r., nr IPPB3/423-7/12-2/DP,
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji Indywidualnej z 19 stycznia 2012 r., nr IPPB3/423-900/11-2/DP,
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji Indywidualnej z 21 października 2011 r., nr IPPB3/423-568/11-2/DP,
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji Indywidualnej w Poznaniu z 29 września 2011 r., nr ILPB4/423-225/11-3/MC.


Ad 3 i 4.

  1. W świetle art. 5 updop należy uznać, że dochód akcjonariusza SKA z tytułu uczestnictwa w takiej spółce nie powstaje w momencie odpłatnego zbycia nieruchomości.
  2. Z punktu widzenia akcjonariusza SKA, przychód dla celów pdop powstaje w dniu, w którym akcjonariusz uzyskuje prawo do wypłaty dywidendy z SKA, zgodnie ze statutem tej spółki oraz uchwałą Zgromadzenia Wspólników wyznaczającą dzień wypłaty dywidendy. Stanowisko takie wynika wprost z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 11 maja 2012 (nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125), zgodnie z którą „(...) z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo- akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą — stosownie do art. 5 updop oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 updof - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 updop oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.”
  3. Biorąc pod uwagę cel wydawania interpretacji ogólnej tj. zapewnienie jednolitego stosowania prawa podatkowego (art. 14a 1 Ordynacji podatkowej), należy uznać, że stanowisko podatnika w tej sprawie powinno zostać uznane za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj