Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.I/415/4/05
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.I/415/4/05
Data
2005.04.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
księga przychodów i rozchodów
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
dotyczy prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w przypadku wielu rodzajów działalności


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 31.01.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zgodności przedstawionego sposobu prowadzenia dokumentacji księgowej z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z § 2 ust. 1, § 8 ust. 8 ust. 1, § 9 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 31.01.2005 r. (uzupełnionym w dniu 9.03.2005 r.) pan Krzysztof B. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w następującej sprawie: "prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczam się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obecnie chciałbym poszerzyć rodzaj prowadzonej działalności. W związku z tym zgłaszam zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dodając dwa wpisy. Działalność będzie wtedy prowadzona pod tym samym numerem NIP (moim - jako przedsiębiorcy), ale pod trzema różnymi nazwami i każda z nich będzie miała odrębny numer REGON. Wszystkie firmy będą miały tą samą siedzibę i miejsce przechowywania dokumentacji rachunkowej". W uzupełnieniu wniosku z dnia 9.03.2005 r. pan Krzysztof B. podał, iż wykonuje działalność gospodarczą pod trzema nazwami: M. -projektowanie wnętrz, C. - nauka języków obcych, F. - handel, usługi reklamowe. Dla każdej z wymienionych rodzajów działalności prowadzi odrębne księgi podatkowe, a także wystawia faktury na sprzedaż oraz bierze faktury kosztowe odrębne dla każdej działalności, posługując się jednym adresem i numerem NIP. Ponadto pan B. informuje, że w składanych deklaracjach podatkowych będzie wykazywał swoje dane osobowe, adres i swój numer NIP. Pytanie podatnika dotyczy sposobu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a w szczególności wykazania przychodów i kosztów uzyskania przychodów dotyczących poszczególnych rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych w trzech księgach podatkowych oraz ujęciu prowadzonej działalności pod trzema nazwami w deklaracji podatkowej. Zdaniem podatnika w takiej sytuacji powinien on prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów odrębnie dla każdego rodzaju działalności, natomiast w składanych deklaracjach do Urzędu Skarbowego będzie podawał swoje dane osobowe, adres i nr NIP.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz z przedłożonych formularzy NIP-1 wynika, iż prowadząc działalność gospodarczą w zakresie trzech różnych rodzajów jako siedzibę działalności oraz miejsce prowadzenia pan Krzysztof B. podał R., natomiast jako miejsce przechowywania dokumentacji rachunkowej K. Mając powyższe na uwadze, po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Zgodnie z § 2 ust. 1 powołanego rozporządzenia osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób, zwanej dalej "ustawą o podatku dochodowym", są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem ust. 2, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2. Zapis § 9 ust. 2 rozporządzenia stanowi, iż księga oraz dowody, na których podstawie są dokonywane w niej zapisy, musi znajdować się na stałe w miejscu wykonywania działalności lub miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, (...), a jeżeli prowadzenie księgi zostało zalecone biuru rachunkowemu - w miejscu wskazanym przez podatnika stosownie do § 8 ust. 1 pkt 1. Natomiast § 9 ust. 3 rozporządzenia mówi, iż w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego księgi muszą znajdować się w każdym zakładzie. Podatnik może jednak prowadzić jedną księgę w miejscu wskazanym jako jego siedziba, pod warunkiem, że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, (...). A zatem ww. przepisy rozporządzenia dopuszczają możliwość prowadzenia kilku ksiąg podatkowych dla działalności gospodarczej prowadzonej w kilku zakładach. Jednakże należy stwierdzić iż w stanie faktycznym przedstawionym przez pana Krzysztofa B. zgodnie z powołanymi przepisami nie jest konieczne prowadzenie trzech odrębnych ksiąg przychodów i rozchodów do każdej z trzech form pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym zapisy dotyczące przychodów i kosztów winny być ujmowane zbiorczo w jednej księdze przychodów i rozchodów. Nie mniej jednak w świetle zapisu § 9 ust. 3 powołanego rozporządzenia, który dopuszcza możliwość prowadzenia kilku ksiąg, należy uznać przedstawiony przez podatnika sposób ujmowania przychodów i kosztów w trzech księgach za prawidłowy, pod warunkiem prowadzenia tych ksiąg w sposób umożliwiający prawidłowe ustalenie dochodu z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. Zatem rozliczając miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, podatnik składa deklaracje PIT-5 jako osoba fizyczna, podając swoje dane osobowe, adres oraz Numer Identyfikacji Podatkowej. W części C. podatnik wykazuje przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód z całości prowadzonej działalności gospodarczej. Z kolei w części K. przedmiotowej deklaracji wyszczególnia rodzaje prowadzonych przez siebie działalności oraz wysokości przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodów (strat) im przyporządkowane.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Przedstawiona interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jednakże wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Organ podatkowy dokonujący interpretacji nie jest uprawniony ani zobowiązany do badania, czy przedstawione we wniosku zaszłości są zgodne ze stanem faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj