Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-8.2/05/IG
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-8.2/05/IG
Data
2005.04.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
projektowanie
usługi artystyczne


Pytanie podatnika
Podatnik wykonuje działalność gospodarczą w zakresie „witrażownictwa”. W ramach tej działalności wykonuje m.in. witraże artystyczne wyłącznie na zamówienie klienta, w pojedynczych, unikalnych egzemplarzach (okna lub drzwi do konkretnego wnętrza, do których każdorazowo zastrzega prawa autorskie). Podatnik pyta czy tego typu czynności korzystają ze zwolnienia z VAT?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem z dnia 9 lutego 2005r. (data wpływu 10 lutego 2005r.), uzupełnionym pismem z 25 lutego 2005r. (data wpływu 1 marca 2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w części dotyczącej opodatkowania czynności polegających na projektowaniu i wyrobie witraży, na jednostkowe, indywidualne zamówienie - uznaje zan i e p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie "witrażownictwa". W ramach swojej działalności wykonuje Pan m.in. witraże artystyczne wyłącznie na zamówienie klienta, w pojedynczych, unikalnych egzemplarzach. Są to okna lub drzwi do konkretnego wnętrza, do których każdorazowo zastrzega prawa autorskie (a więc nie zachodzi tu możliwość wykonania kopii czy powielenia własnego lub cudzego wzoru).

W Pana opinii wyżej wymienione czynności mają charakter twórczości artystycznej, i mieszczą się w kategorii "usług w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego" PKWiU 92.31, a w związku z tym korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT - towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844).

Z opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi - nadesłanego wraz z wnioskiem - wynika, że wykonywanie na jednostkowe, indywidualne zamówienia według indywidualnych projektów przeszkleń witrażowych (projektowanie witraży i ich wyrób), wykonywanych ze szkieł witrażowych barwnych, ciętych i łączonych tradycyjnie w lutowane spoiwem cynowym ramki ołowiane, wykonywanie witraży według współczesnych projektów i wzorów we współczesnej technologii traktowane jest jako produkcja i klasyfikowane jest zgodnie z wyrobem wytworzonym i mieści się w grupowaniu: PKWiU 26.15.12-00.00 "Szyby oprawione w ołów".

Podstawową stawką w podatku od towarów i usług jest stawka 22%. Wszelkie odstępstwa polegające na obniżeniu stawki podstawowej lub zwolnieniu z opodatkowania wynikać muszą z wyraźnie sformułowanego przepisu.

Wykonywane przez Pana wyroby zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 26.15.12-00.00, i nie zostały wymienione w żadnym załączniku ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy. Nie mieszczą się również w pojęciu dzieł sztuki, zdefiniowanych w art.120 ustawy o VAT. Zatem, zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, projektowanie i wykonywanie witraży na indywidualne zamówienie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj