Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DD-415/11/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD-415/11/05
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
nabycie prawa
nieruchomość budowlana
ulga budowlana
zakup


Pytanie podatnika
Czy w wyniku nabycia w 2001r. części nieruchomości, na której prowadzone były prace budowlane i której właściciel miał prawo do dużej ulgi budowlanej w związku z budową budynku mieszkalnego, nabywca zachowuje prawo do tej ulgi po 2001r. ?


Wnioskodawcy nabyli w dniu 29.12.2001r. w drodze kupna udział we własności nieruchomości, na której rozpoczęte zostały prace budowlane związane z budową budynku mieszkalnego. Właściciel, od którego kupiony został udział w nieruchomości, poniósł w 2001 roku wydatki na tę budowę i na zasadach określonych w art. 27a ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowy od osób fizycznych ( j.t Dz. U. z 2000r. poz, 176 ze zmianami ) nabył prawo do korzystania z ulgi budowlanej. W związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawcy uważają, iż stając się właścicielami tej nieruchomości łącznie z efektami przeprowadzonych prac budowlanych, przejmują obowiązki i prawa poprzedniego właściciela - w tym zachowują prawo do ulgi.

Rozpatrując powyższą sprawę należy się oprzeć na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących zasad uzyskania przez podatnika w roku 2001 i po roku 2001 prawa do ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego.
W 2001 roku prawo do ulgi w związku z prowadzoną budową podatnik nabywał na zasadach określonych w artykule 27a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.
Zgodnie z wyżej wymienionym artykułem aby nabyć prawo do ulgi, podatnik musi ponieść w roku podatkowym wydatki związane z budową budynku mieszkalnego udokumentowane odpowiednimi dowodami - fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatników podatku od towarów i usług, nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej. Prawo do korzystania z ulgi jest ograniczone limitem określonym dla podatnika, a w przypadku małżeństwa dla obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków wobec których orzeczono separację.
Po 2001 roku w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do korzystania z ulgi na budowę budynku mieszkalnego przysługuje na podstawie praw nabytych nie w pełni wykorzystanych. Wynika to z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ).

Na podstawie w/w artykułu podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust.1 pkt 1 lit a-f ( pkt b dotyczy wydatków na budowę budynku mieszkalnego ) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.

W świetle regulacji prawnych dotyczących stanu faktycznego i związanego z nim zapytania, stanowisko wnioskodawców, iż nabywając - zachowują - prawo do ulgi budowlanej na podstawie tego, że prawo takie posiadał poprzedni właściciel jest błędne. Biorąc pod uwagę powyższe , tutejszy organ stoi na stanowisku, iż osoba która kupiła budowę domu może przy kontynuowaniu inwestycji korzystać z pełnego obowiązującego limitu, przy czym samo kupno budowy nie uprawnia do tej ulgi.
Prawo do odliczenia w latach 2002 - 2004 wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem w/w inwestycji, podatnicy nabędą wyłącznie w przypadku poniesienia wydatków na własne cele mieszkaniowe w okresie od dnia nabycia nieruchomości tj. od 29.12.2001r. do dnia 31.12.2001r. ( bez możliwości przejścia prawa do kontynuowania odliczeń z poprzedniego właściciela na nabywcę ).

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj