Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-26/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-26/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
forma zapłaty


Pytanie podatnika
Dostawca wystawił dnia 01.03.2005r. fakturę VAT dokumentującą zakup przez Spółkę towarów handlowych na kwotę brutto 25.000zł. Następnie dnia 17.03.2005r.dostawca obniżył wartość towarów wystawiając na tę okoliczność fakturę korygującą o kwotę brutto 5.000zł. Pytanie podatnika brzmi: czy Spółka może skompensować obie faktury i zapłacić tylko różnicę w kwocie 20.000zł? Czy taka forma zapłaty spełnia wymogi art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ?


Podatnik poinformował, że w obrotach z dostawcami oprócz faktur VAT dokumentujących zakupy towarów handlowych funkcjonują również faktury VAT korygujące ilość i wartość nabywanych towarów i usług oraz faktury dokumentujące sprzedaż towarów i usług na rzecz tych podmiotów. Dotychczas we wzajemnych rozrachunkach z tytułu dostaw towarów i usług (wg informacji podatnika) podatnik nie korzystał z instytucji wzajemnych potrąceń ani kompensat, do których ma prawo zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Takie postępowanie (w ocenie podatnika) wpływa niekorzystnie na kondycję finansową, bowiem dostawcy nie wywiązują się terminowo z regulowania zobowiązań, proponując jednocześnie kompensatę istniejących zobowiązań i należności (bez ingerencji i pośrednictwa osób trzecich).
Podatnik ustosunkowując się do przedstawionego pytania (problemu) uważa że opisana sytuacja (zdarzenie) mieści się w sformułowaniu zawartym w przepisie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie podatnika, ustawodawca nie określił w ustawie o podatku od towarów i usług definicji zapłaty bezpośredniej. Należałoby zatem posiłkować się regulacjami zawartymi w księdze trzeciej Kodeksu Cywilnego - Zobowiązania (art. 498 i 499 Kodeksu). Kodeks Cywilny dopuszcza potrącenie wzajemne jako formę regulowania wzajemnych rozliczeń, pod warunkiem, że przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczonej tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym . Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej. Wzajemne potrącenie dokonuje się poprzez oświadczenie złożone drugiej stronie.
Zdaniem podatnika wzajemna kompensata mieści się w kategorii zapłaty bezpośredniej. Chodzi bowiem o rozliczenia dwustronne pomiędzy dostawcą (podatnikiem będącym wystawcą faktury) i odbiorcą. W przedmiotowym rozliczeniu nie ma osób trzecich. Brak osób trzecich we wzajemnych rozliczeniach jest wymogiem koniecznym, określonym przez ustawodawcę w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i na tym należy skupić uwagę .

Zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 z 2004r., poz. 535 z późn. zm.) na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2 art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 art. 87 ustawy - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 13 ust. 1 pkt 1 Prawa działalności gospodarczej.
Na mocy art. 66 ustawy z dnia 02.07.2004r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808) utraciła moc ustawa z dnia 19.11.1999r. Prawo działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z treścią art. 86 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ilekroć w obowiązujących przepisach jest mowa o przepisach ustawy z dnia 19.11.1999r. - Prawo działalności gospodarczej, należy przez to rozumieć właściwe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zatem w przytoczonym art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającym odwołanie się do art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19.11.1999r. - Prawo działalności gospodarczej, aktualnie należy je odnieść do art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 02.07.2004r. - Prawo o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807), zgodnie z treścią którego dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1.stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2.jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
Opisany przez podatnika stan faktyczny spełnienia warunek wynikający z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. warunek zapłaty należności w całości i bezpośrednio wystawcy faktury.

Należy zwrócić uwagę, że fakturę VAT korygowaną i korygującą podatnik (Spółka) otrzymał w tym samym miesiącu.
Zgodnie z § 16 ust. 5 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz.798) nabywca otrzymujący fakturę korygującą (wystawioną w wyniku m.in. udzielenia rabatu) jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.
Zatem, w ocenie tutejszego organu podatkowego, zmniejszeniu ulegnie należna (wymagalna) kwota zobowiązania za dostawę towarów w miesiącu otrzymania faktury korygującej.
W opisanym przypadku, gdy podatnik fakturę VAT nr 1 zakupu wystawioną na wartość brutto 25.000zł i fakturę VAT do niej korygującą powodującą zmniejszenie podatku naliczonego i wartości zakupu brutto o 5.000zł otrzymał w miesiącu marcu, jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego a co za tym idzie całej kwoty zobowiązania w miesiącu otrzymania faktury korygującej.
Wymagalną kwotą zobowiązania z tytułu dostawy towarów (na podstawie faktury VAT) jest kwota 20.000zł.
Jeżeli podatnik kwotę zobowiązania w wysokości 20.000zł zapłaci w całości bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, tj. spełni wymóg wynikający z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, może ubiegać się o wcześniejszy zwrot różnicy podatku pod towarów i usług.
Zatem, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 30.03.2005r. jest prawidłowe mimo, że uzasadnienie tego stanowiska nie jest do końca właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj