Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZD/4111-55/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4111-55/05
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
odszkodowania
przychody z innych źródeł
rekompensaty pieniężne
rozwiązanie umowy
umowa najmu


Pytanie podatnika
Czy kwota wypłacona najemcy przez spółkę w zamian za opuszczenie zajmowanego lokalu i rezygnację ze związanych z tym lokalem roszczeń, w tym roszczeń o nabycie lokalu z zastosowaniem ulg, podlega opodatkowaniu w 2004r.?


W przedmiotowym wniosku Podatnik informuje, że był najemcą lokalu zakładowego należącego do spółki akcyjnej. W związku z zamiarem nabycia większościowych udziałów w kapitale akcyjnym spółki inwestor zawarł z przedstawicielami organizacji związkowych porozumienie tzw. "Pakiet Socjalny", w którym umożliwił najemcom mieszkań zakładowych nabycie lokali na preferencyjnych warunkach. Spółka zawarła z Podatnikiem, w dniu 05.01.2004r. porozumienie, w którym zobowiązał się do opuszczenia zajmowanego lokalu i rezygnacji z wszelkich roszczeń związanych z przedmiotowym lokalem, w tym roszczeń o nabycie lokalu z zastosowaniem ulg, w zamian otrzymując odszkodowanie.

Zdaniem Podatnika powyższa kwota jest wolna od opodatkowania zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu uprzejmie informuje:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust.3 i art. 28 - 30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy źródłami przychodów są inne źródła niż wymienione w punktach poprzedzających ten zapis, za które uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z kolei w myśl postanowień art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991r., wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Powołane uregulowania prawne wskazują jednoznacznie, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie bądź też wyroków czy ugód sądowych, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik otrzymał odszkodowanie w zamian za rozwiązanie stosunku najmu i opuszczenie lokalu mieszkalnego, którego podstawę wypłaty stanowi porozumienie zawarte pomiędzy stronami.
W powyższym przypadku nie będzie miał też zastosowania przytaczany przez Podatnika przepis art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ dotyczy on sprzedaży nieruchomości, a Podatnik nie był właścicielem lokalu, lecz jedynie jego najemcą.
W tym stanie faktycznym i prawnym sprawy otrzymana kwota odszkodowania nie korzysta zatem ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt na jakie cele zostanie ona przeznaczona.

Reasumując, wypłacone odszkodowanie stanowi przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wobec czego uzyskany z tego tytułu przychód należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi dochodami osiągniętymi przez Podatnika podlegającymi opodatkowaniu tym podatkiem i opodatkować według obowiązującej skali podatkowej.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj