Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
IV/443-10/12/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443-10/12/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Jak mam postępować w przypadku przerzutów towarów z Polski do filii w Niemczech i odwrotnie?


W dniu 4.02.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożone zostało zapytanie, jak postępować w przypadku przerzutów towarów z Polski do filii w Niemczech i odwrotnie. Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż podatnik w miesiącu styczniu b.r. uruchomił na terenie Niemiec filię swojego przedsiębiorstwa, w której prowadzona będzie działalność gospodarcza w zakresie handlu pojazdami i częściami samochodowymi.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, zgodnie z którym:
- w przypadku przerzucenia towarów z filii do firmy w Polsce wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlegające opodatkowaniu w kraju,
- w przypadku przerzucenia towarów z firmy w Polsce do filii w Niemczech wystąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów opodatkowana stawką 0%.

Odpowiadając w trybie art. 14a § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa na zapytanie dotyczące udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2 - 8. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1.podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2.osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
3.podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
4.podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

W myśl ust. 3 cytowanego art. 13 za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Przemieszczenia towarów, o którym mowa powyżej nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w przypadkach określonych w pkt 1 - 8 ust. 4 art. 13 ustawy o podatku VAT.

Z okoliczności wskazanych przez podatnika w jego zapytaniu wynika, iż mamy tu do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku VAT. Należy jednak mieć na uwadze, iż istotną przesłanką stanowiącą o uznaniu dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest ostateczne przeznaczenie towaru, a więc okoliczność, czy zostanie on sprzedany w państwie członkowskim, w którym znajduje się filia przedsiębiorstwa, czy też przeznaczony do wywozu do jeszcze innego kraju UE lub na eksport. W takich bowiem przypadkach, zgodnie z treścią przepisów art. 13 ust. 4 pkt 4 i 5 przemieszczenia towarów nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Do dostawy, o której mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o podatku VAT zastosowanie mają odpowiednio przepisy art. 42 ust. 1 - 4 oraz ust. 11 - 13, a więc podatnikowi przysługuje zastosowanie stawki podatku 0%, przy zachowaniu warunków określonych w ustawie.

Odpowiednio jak przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, w sytuacji przemieszczania przez podatnika towarów z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium kraju mają zastosowanie przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i tak: w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że:
1.nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
2.dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1.

Zgodnie z brzmieniem art. 11 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Przy czym nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przemieszczenia towarów, jeżeli mają być one przedmiotem czynności odpowiadającej eksportowi towarów lub czynności odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 i 5.

Z okoliczności wskazanych przez podatnika w jego zapytaniu wynika, iż mamy tu do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku VAT, a zatem nabycie to podlega opodatkowaniu na terytorium kraju według zasad określonych w tej ustawie.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli podziela stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 4.02.2005r. odnoszące się do pytania nr 2.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Składając zażalenie Strona zobowiązana jest załączyć opłatę skarbową w znakach skarbowych w wysokości 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa o Opłacie skarbowej z dnia 9.09.2000r. - tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj