Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/129/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/129/04
Data
2004.10.20



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
rozbudowa budynku
stawka amortyzacyjna
środek trwały
ulepszenie środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy obiekt powstały po przeprowadzeniu rozbudowy istniejącego budynku przemysłowego należy traktować jako ulepszony budynek przemysłowy i amortyzować według dotychczas stosowanej stawki 6,5 % (rozbudowany obiekt został przyjęty do użytkowania jako używany) czy też z powstałego w wyniku rozbudowy obiektu należy wyodrebnić budynek biurowy i amortyzować go jako nowy środek trwały ?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 20 września 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 23 września 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych informuje:

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie czy po przeprowadzeniu rozbudowy istniejącego budynku przemysłowego powstały obiekt należy traktować jako ulepszony budynek przemysłowy i amortyzować według dotychczas stosowanej stawki 6,5% (rozbudowywany obiekt został przyjęty do użytkowania jako używany) czy też z powstałego w wyniku rozbudowy obiektu należy wyodrębnić budynek biurowy i amortyzować go jako nowy środek trwały.

Z pisma Spółki dowiadujemy się, że przedmiotowy budynek (jak i jego rozbudowa), przeznaczony jest na cele produkcyjne. Do prowadzenia w nim działalności produkcyjnej niezbędne jest również posiadanie pomieszczeń biurowych. Należy więc zwrócić uwagę na zapisy zawarte w części III, grupa 1 załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. z 1999r. Nr 112 poz. 1317 ze zm.). Z uwag szczegółowych dowiadujemy się, że o zaliczeniu budynku do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania. W przypadku budynków o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje główne jego przeznaczenie. Natomiast rodzaj 105 „Budynki biurowe" nie obejmuje biur w budynkach przeznaczonych głównie do innych celów nie klasyfikowanych odrębnie.
W świetle przepisów o rachunkowości koszty ulepszenia środka trwałego powiększają jego wartość początkową stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia.Ulepszanie środków trwałych polega na:
- przebudowie, czyli zmianie (poprawieniu) istniejącego stanu środków trwałych na inny,
- rozbudowie, tj. powiększeniu (rozszerzeniu) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.,
- modernizacji, tj. unowocześnieniu środków trwałych lub,
- rekonstrukcji, tj. odtworzeniu (odbudowaniu) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych.

Z przedstawionego w piśmie Jednostki stanu faktycznego wynika, że Spółkaposiada budynek przemysłowy. Został on przyjęty do użytkowania jako używany.Podatnik skorzystał z możliwości indywidualnego ustalenia stawki amortyzacyjnej zgodnie z art. 16j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) i dokonuje odpisów amortyzacyjnych w wysokości 6,5% rocznie.Wyżej opisany budynek przemysłowy będzie rozbudowywany zgodnie z posiadanym zezwoleniem na rozbudowę, a więc mamy tu do czynienia z ulepszaniem środka trwałego.

Zgodnie z art. 16g ust. 13 powołanej ustawy, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu np. w wyniku rozbudowy, wartość początkową tych środków, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych m.in. na ich rozbudowę, w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Mając na uwadze ww. przepisy Spółka winna do wartości początkowej budynku przemysłowego doliczyć sumę wydatków poniesionych na jego rozbudowę i od tak ustalonej wartości początkowej - w myśl art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonywać odpisów amortyzacyjnych według stawki 6,5%, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym podwyższoną wartość początkową tego środka trwałego wprowadzono do ewidencji.

Odpowiedź w zakresie interpretacji przepisów dotyczących podatku od towarów i usług zostanie udzielona w odrębnym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj