Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DF/415-1/05
z 9 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-1/05
Data
2005.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem


Pytanie podatnika
Czy może wybrać opodatkowanie najmu gruntu i placu nie związanego z działalnością gospodarczą, lecz należącego do gospodarstwa rolnego, będącego jego własnością, w formie ryczałtu ewidencjonowanego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ................. z dnia 12.01.2005r. (data wpływu – 18.01.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości wyboru opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu dzierżawy gruntu nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu produktów przemiału zbóż (młyn) oraz wynajmu nieruchomości związanych z tą działalnością, ujętych w ewidencji środków trwałych, opodatkowaną podatkiem liniowym. Przedmiot działalności został sklasyfikowany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jako:

    1561 Z – wytwarzanie produktów przemiału zbóż,
    7020 Z – wynajem nieruchomości na własny rachunek.

Oprócz prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik wynajmuje grunt firmom reklamowym, na którym umieszczono tablice reklamowe, oraz plac. Powyższe nieruchomości nie mają związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, natomiast należą do gospodarstwa rolnego Podatnika.

Podatnik we wniosku z dnia 12.01.2005r. pyta, czy może wybrać opodatkowanie gruntu i placu nie związanego z działalnością gospodarczą, lecz należącego do gospodarstwa rolnego, będącego jego własnością, w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro grunt i plac nie stanowią składników majątku firmy, lecz należą do gospodarstwa rolnego, to może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego, tj. zgodnie z art. 9 ust. 4 w związku z ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gd. po rozpoznaniu wniosku z dnia 12.01.2005r. stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jest słuszne.

W myśl bowiem postanowień art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, tj. z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, w tym również dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników związanych z działalnością gospodarczą, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ustawa z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zwana dalej „ustawą”, reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

  1. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  2. osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  3. będące osobami duchownymi.

Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1a ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.

W myśl przepisów art. 6a ust. 1b ustawy przychody uzyskane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1a, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również jeżeli są uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 8 ust. 1, czyli:

  1. opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,
  2. korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
  3. osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
  1. prowadzenia aptek,
  2. działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
  3. działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  4. prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
  5. świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy,

4. wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
5. podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

6. rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub w ramach spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę z uwagi na fakt, iż najem gruntu i placu nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, Podatnikowi przysługuje prawo wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania.

Warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy w związku z ust. 4 tegoż art. 9 jest złożenie przez Podatnika oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast gdy podatnik rozpoczyna osiąganie przychodów w trakcie roku podatkowego – nie później niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu (art. 9 ust. 4 ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj