Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO I 415-5/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO I 415-5/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
jednoosobowa działalność gospodarcza
małżonek
remanent likwidacyjny
wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej wykreślenie jednego z współmałżonków ze wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaprzestania przez niego prowadzenia działalności gospodarczej spowoduje obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku dochodowego od tego remanentu?


Na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60),
  • ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku państwa Tadeusza i Violetty M. z dnia 26.02.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu - 28.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku:

Wnioskiem z dnia 26.02.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu - 28.02.2005 r.) uzupełnionym w dniu 6.04.2005 r. państwo Tadeusz i Violetta M. zwrócili się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny strona podała, iż prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2.07.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie zostali zobligowani do zmiany posiadanego wpisu przez usunięcie danych jednego małżonka z aktualnego wpisu oraz wpisania go pod nowym numerem do ewidencji działalności gospodarczej. Małżonkowie zdecydowali, że działalność gospodarczą będzie prowadził pan M. Tadeusz, natomiast pani Violetta M., zostanie wykreślona z ewidencji. Podatnicy zwrócili się z zapytaniem, czy powyższe zmiany spowodują konieczność sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego przez panią Violettę M. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie strona uważa, że w tej sytuacji nie występuje obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego, natomiast konieczne jest dokonanie rozliczenia za okresy prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków.

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż państwo Tadeusz i Violetta M. są uprawnieni do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub skarbowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie strony należy stwierdzić, iż w przypadku zmiany działalności prowadzonej przez małżonków na imię ich obojga, na działalność wykonywaną samodzielnie przez jednego z nich następuje likwidacja wspólnego przedsięwzięcia małżonków, jednakże dla celów podatku dochodowego nie powoduje to likwidacji działalności jako źródła przychodów, bowiem działalność ta będzie nadal prowadzona przez jednego z małżonków. Sytuacja ta obliguje jednak małżonków do sporządzenia na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej remanentu, który nie jest traktowany jako remanent likwidacyjny w rozumieniu przepisów art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz jest niezbędny dla ustalenia, w sposób określony w art. 24 ust. 2 cytowanej ustawy faktycznych dochodów przypadających w tym okresie na każdego z małżonków, z uwzględnieniem różnic remanentowych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, pomimo obowiązku sporządzenia na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej spisu z natury, nie będzie ciążył na podatnikach obowiązek zapłaty 10-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wynikającej z tego spisu, o którym mowa w art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast pan Tadeusz M., jako małżonek, który będzie nadal kontynuował działalność samodzielnie jest zobowiązany do sporządzenia remanentu początkowego. W świetle powyższego stanowisko strony należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj