Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/78/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/78/04
Data
2004.06.14



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
energia elektryczna
koszty uzyskania przychodów
łączenie spółek
przejęcie spółki
przychód
sukcesja uniwersalna
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z przejęciem przez podatnika spółek w drodze inkorporacji ?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo znak E/4120/2004 z dnia 28.04.2004 r. (data wpływu 30.04.2004 r.), przedstawia następujące stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie konsekwencji podatkowych przejęcia przez podatnika spółek w drodze inkorporacji na podstawie art. 492 § 1 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych.

Odnośnie kwestii zawartej w pkt 1 zapytania, dotyczącej kosztów uzyskania przychodów wynikających z faktur wystawianych przez spółki przejmowane w sytuacji gdy przychód powstaje po likwidacji spółek.Na podstawie art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2004 r., w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca w którym wystawiono fakturę. W konsekwencji, w momencie wystawienia przez spółkę przejmowaną w okresie do 30.06.2004 r. faktury VAT z tytułu dostaw energii elektrycznej z terminem płatności przypadającym po dniu 1.07.2004 r., przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje z upływem terminu płatności, a zatem po rozwiązaniu spółek przejmowanych.Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu. W przypadku zaistnienia sytuacji powstania przychodu w spółce przejmującej wynikającego z faktur VAT wystawionych przez spółkę przejmowaną należałoby przypisać do tych przychodów koszty ich uzyskania. W przeciwnym razie w spółkach przejmowanych zostałyby rozliczone koszty dotyczące przychodu innego podmiotu (spółki przejmującej), nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.
Wartość kosztów należałoby ustalić w sposób szacunkowy. W sytuacji sprzedaży zakupionej energii elektrycznej wystarczające być winno uwzględnienie kosztów, które mogą być przyporządkowane do określonego przychodu, tj. kosztów zakupionej energii i usług związanych z jej przesyłaniem.

Odnośnie pkt 2 zapytania, dotyczącego faktur otrzymanych przez podatnika wystawionych na spółki przejęte po ich rozwiązaniu.W przypadku otrzymania przez podatnika przejmującego spółki zlikwidowane faktur wystawionych na te spółki po ich wykreśleniu z rejestru, za usługi i dostawy zrealizowane w okresie ich działalności, na podstawie zasady podatkowej sukcesji generalnej określonej w art. 93 ustawy -Ordynacja podatkowa, zgodnie ze składającym zapytanie stanowiskiem podatnika, koszty ujęte w tych fakturach będą kosztami spółki przejmującej.

Odnośnie pkt 3 zapytania, dotyczącego możliwości kontynuowania wpłat uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy przez spółkę przejmującą.W ocenie tut. Organu z zasady sukcesji generalnej nie wynika, by przejęcie przez podatnika określonych w piśmie spółek miało wpływ na wpłatę zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej. Spółki przejmowane tracą swój byt prawny, są obowiązane do zamknięcia ksiąg i złożenia zeznań w podatku dochodowym od osób prawnych za ostatni skrócony rok podatkowy. W związku z powyższym ustaje dla nich obowiązek zapłaty ewentualnych zryczałtowanych zaliczek na podatek dochodowy.

Z kolei, w myśl art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (...). Z regulujących zasady wpłacania zaliczek w formie uproszczonej przepisów art. 25 ust. 6 - 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika, by zdarzenie, o którym mowa w piśmie podatnika (przejęcie spółek w drodze inkorporacji) miałoby mieć wpływ na wysokość uproszczonych zaliczek wpłacanych przez podatnika nie zobowiązanego do zamknięcia ksiąg.
Uwzględniając powyższe podziela się stanowisko podatnika odnośnie możliwości kontynuowania wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej nadotychczasowych zasadach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj