Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-485/04/CIP/01
z 22 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-485/04/CIP/01
Data
2004.06.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
gwarancje bankowe
kaucja gwarancyjna
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka zamierza złożyć kaucję w wysokości 250.000 zł w trybie gwarancji bankowej zgodnie z § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 07 kwietnia 2004r. w sprawie określenia trybu przyjmowania kaucji oraz określenia form zabezpieczenia majątkowego (Dz. U. Nr 58, poz.560).
Spółka wnosi o wskazanie na jaki okres i na jakich warunkach powinna złożyć kaucję, o której mowa w art.97 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535).
W ocenie Spółki, z uwagi na fakt, że zarówno art.97 ust.8 ustawy jak również przepisy ww. rozporządzenia nie wskazują na jaki okres bank powinien wystawić gwarancję oraz zważając na przedstawione wyżej okoliczności uznać należy, że podatnik do chwili obecnej prawidłowo rozliczył się ze zobowiązań wobec budżetu państwa, a kaucja w postaci gwarancji bankowej powinna zostać złożona (wystawiona) na okres, jaki pozostał do upływu 12-miesięcznego terminu wymienionego w art.97 ust.6 ww. ustawy, tj. do dnia 31 maja 2004r.


Stan faktyczny:

Zapytujący – Spółka z o.o. – pierwszą deklarację VAT-7 złożył za miesiąc czerwiec 2003r. i od początku rozliczał się terminowo z należności wobec budżetu państwa zgodnie ze składanymi deklaracjami podatkowymi. W wyniku przeprowadzonej w styczniu 2004r. kontroli organ I instancji wydał decyzję określającą w odmiennej od deklarowanej przez Spółkę wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiąc październik 2003r. Jednocześnie Spółce określono kwotę nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w kwocie wyższej od wykazanej w złożonej deklaracji, a następnie postanowieniem organ I instancji zaliczył kwotę nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu za miesiąc grudzień 2003r. na poczet zobowiązania określonego powyższą decyzją.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art.97 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art.5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust.1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art.87 ust.2, 4-6, wydłuża się do 180 dni. (...)

Jak wynika z art.97 ust.7 ww. ustawy - powyższy przepis nie ma zastosowania, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję w formie np. gwarancji bankowej na kwotę 250.000 zł. W powyższym zakresie zastosowanie znajduje § 2 pkt 3 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia trybu przyjmowania kaucji oraz określenia form zabezpieczenia majątkowego (Dz. U. Nr 58, poz. 560), stanowiącego że w przypadku gwarancji bankowej - kaucję, o której mowa w art.97 ust.7 ustawy o VAT, przyjmuje się od podatników w trybie złożenia u naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawach podatku od towarów i usług oryginału gwarancji wydanej przez bank posiadający siedzibę na terytorium kraju.

Zgodnie z § 3 ust.1 powyższego rozporządzenia naczelnik urzędu skarbowego, przyjmując kaucję, potwierdza pisemnie jej przyjęcie.

Jednocześnie ust.8 art.97 powołanej wyżej ustawy stanowi, że podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie lub zwrot kaucji po upływie 12 miesięcy, za które podatnik składał deklaracje podatkowe oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynika zatem z wyżej przywołanych uregulowań ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podatnik, który rozpoczął wykonywanie czynności z art.5 w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia o zamiarze prowadzenia handlu wewnątrzwspólnotowego, może skorzystać ze skróconego terminu zwrotu różnicy podatku pod warunkiem złożenia kaucji w formie np. gwarancji bankowej u właściwego dla niego w sprawach podatku od towarów i usług naczelnika urzędu skarbowego, który pisemnie potwierdza jej przyjęcie. Należy przy tym zauważyć, że podatnik po upływie 12 miesięcy, za które składał deklaracje podatkowe oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa (w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych) – może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie lub zwrot kaucji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj