Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 236/05/210 186/124/CzW
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 236/05/210 186/124/CzW
Data
2005.02.24



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
podatek naliczony
samochód osobowy


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu samochodu ciężarowego, o ładowności mniejszej niż określona według wzoru Lisaka, będącego przedmiotem wcześniejszej umowy leasingu operacyjnego zarejestrowanej w tut. organie na podstawie art. 154 ustawy?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 31.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka w okresie od maja 2002 r. do grudnia 2004 r. użytkowała samochód marki X na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przedmiotowa umowa zarejestrowana została w tutejszym Urzędzie dnia 16.04.2004 r. na podstawie art. 154 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (...).
Termin spłaty ostatniej raty, zgodnie z postanowieniami zawartej umowy leasingu, przypadał na dzień 31.05.2005 r.

W dniu 15.12.2004 r. - przed zakończeniem niniejszej umowy - Spółka zakupiła przedmiotowy samochód.

W związku z powyższym zwrócono się z zapytaniem w kwestii:
- prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu, oraz stawki podatku od towarów i usług przy jego ewentualnej sprzedaży przed i po upływie 6 miesięcy od dnia wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa iż ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego określonej w fakturze z tytułu jego zakupu, sprzedaż tego samochodu przed upływem 6 miesięcy od dnia wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych będzie opodatkowana wg stawki 22%, a po upływie tego okresu będzie korzystała ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (......).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 KG + N x 68 kg
gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5 000 zł.

Stosownie do art. 86 ust. 5 cyt. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

W świetle cytowanego art. 86 ust. 3 ustawy ustawodawca uzależnia wielkość kwoty podatku naliczonego do odliczenia z tytułu nabycia samochodów osobowych i innych pojazdów od dopuszczalnej ładowności pojazdu określonej na podstawie dokumentów, o których mowa w art. 86 ust. 5.

Z załączonego wyciągu ze świadectwa homologacji wynika, że samochód marki X jest samochodem ciężarowym o ładowności - 510 kg i liczbie miejsc (siedzeń) - 4.

Zgodnie ze wzorem podanym w art. 86 ust. 3 ustawy jego dopuszczalna ładowność wynosi więc 629 kg (DŁ= 357 kg + 4 x 68).

Ponieważ faktyczna ładowność zakupionego przez Państwa samochodu X jest mniejsza niż określona według w.w. ustawowego wzoru to, - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze z tytułu jego nabycia.

Nadmienić należy że, na podstawie przepisów art. 154 ustawy korzystali Państwo - na zasadzie praw nabytych - z możliwości do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony bez ograniczeń kwotowych od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z umowy leasingu.

W myśl § 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Przez towary używane w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W kontekście powyższych przepisów tut. organ podziela Państwa stanowisko, że w przypadku późniejszej sprzedaży przedmiotowego samochodu, po upływie 6 miesięcy od daty jego zakupu, będzie przysługiwało zwolnienie w podatku od towarów i usług na podstawie§ 8 ust. 1 pkt 5 w/w rozporządzenia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj