Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PBB3-415/9-14/2005
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBB3-415/9-14/2005
Data
2005.06.16



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej po roku podatkowym, w którym zostały wycofane będzie skutkowało utratą prawa do ulgi (obowiązkiem zwrotu kwot uprzednio odliczonych)?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 31... 2005 roku wniesionego przez A... na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w .... z dnia ....2005 roku Nr ..... stwierdzające nieprawidłowość stanowiska podatnika, ujętego we wniosku z dnia ..... 2005 roku, dotyczącego zwrotu kwot uprzednio odliczonych od podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej w związku z nie wydatkowaniem środków w roku ich wycofania z kasy mieszkaniowej - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany i uchylenia zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

W dniu .... 2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, że podatnik w 2001 roku zawarł umowę o kredyt kontraktowy, na podstawie której przez 36 miesięcy do 2004 roku dokonywał wpłat na rachunek kasy mieszkaniowej. W latach 2001-2004 podatnik korzystał z ulgi podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku. Po wycofaniu środków z kasy mieszkaniowej podatnik systematycznie przeznacza je na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2002 roku na zakup nieruchomości. Z uwagi na brzmienie umowy kredytowej podatnik będzie wydatkował te środki przez minimum kolejne 10 lat.

Zdaniem podatnika wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej przez wskazany przez niego okres nie będzie skutkowało utratą prawa do ulgi (obowiązkiem zwrotu kwot uprzednio odliczonych), bowiem art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym nie zakreśla terminu do wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej.

Postanowieniem z dnia .... 2005 roku .... Naczelnik Urzędu Skarbowego w .... stwierdził, że stanowisko to jest nieprawidłowe, bowiem treść powołanego wyżej przepisu jednoznacznie wskazuje na obowiązek - pod rygorem utraty prawa do ulgi - wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej w roku podatkowym, w którym zostały wycofane.

Na postanowienie to podatnik pismem z dnia 31 marca 2005 roku wniósł zażalenie, twierdząc, iż stanowisko organu podatkowego pozbawione jest podstaw faktycznych i prawnych. W jego przekonaniu, zapis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w żadnym wypadku nie daje podstaw do zajęcia stanowiska prezentowanego przez organ podatkowy. Zdaniem podatnika powołany przepis nie zakreśla końcowego terminu wydatkowania oszczędności wycofanych z kasy.

Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Stosownie do postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (powołany niżej), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 roku.

Z kolei przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku stanowił, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1070 ze zm.), a następnie:

. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę (pkt 4),

. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trze-cich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych (pkt 5)

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczno-ści, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zatem jak wskazuje treść przytoczonego przepisu zarówno wycofanie jak i doliczenie dotyczy tego samego roku podatkowego. Takiego samego zdania jest strona, co wynika z treści zażalenia. Skoro kwestia ta nie rodzi sprzeciwu, to słusznym jest również przyjęcie, iż środki finansowe wycofane z kasy winny być wydatkowane (dla zachowania prawa do ulgi) do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wycofanie. Wynika to z analizy treści pkt 4 powołanego wyżej przepisu, który mówi, że wyłącza się z doliczenia do dochodu (przychodu) lub należnego podatku tę wycofaną kwotę z kasy mieszkaniowej, która została (a nie zostanie) wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę. Użycie w cytowanym przepisie czasu przeszłego jednoznacznie przesądza o przyjęciu stanowiska, iż wolą ustawodawcy było, aby wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej nastąpiło, pod rygorem utraty prawa do ulgi, w tym samym roku podatkowym co wycofanie. I nie ma tutaj znaczenia, kiedy nastąpi wycofanie środków - 01 stycznia czy też 31 grudnia. Jeżeli podatnik wycofa środki z kasy mieszkaniowej na początku roku podatkowego będzie miał prawie cały rok na ich rozdysponowanie. A gdy wycofanie nastąpi w ostatnim dniu roku podatkowego, to podatnik będzie miał tylko ten jeden dzień, aby wywiązać się z obowiązku nałożonego prawem, bo jeżeli tego nie dokona, to będzie zo-bowiązany do "zwrotu" dokonanych odliczeń, poprzez doliczenie do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy w którym zaistniały omawiane okoliczności, tj. wycofanie i niewydatkowanie.

Dlatego też jedynie w sytuacji, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art. 8 ust. 2 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie, podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi.

Natomiast, jeżeli podatnik po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wycofa oszczędności z kasy mieszkaniowej w danym roku podatkowym, a następnie wycofaną kwotę wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w następnych latach - to ma obowiązek doliczyć do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie, kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

Należy jednak zauważyć, iż utrata prawa do ulgi, o której mowa w art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy (w konsekwencji obowiązek doliczenia), następuje jedynie w odniesieniu do tej części uprzednio dokonanych odliczeń, które odpowiadają kwocie oszczędności nie wydatkowanych zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w roku ich wycofania.

W świetle powyższego brak jest przesłanek do dokonania zmiany oraz uchylenia po-stanowienia organu pierwszej instancji.

Decyzja niniejsza na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej została wydana z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Decyzja niniejsza jest ostateczna. Służy na nią skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administra-cyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2 za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała) w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj