Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDI /423-9/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI /423-9/05
Data
2005.05.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty dodatkowe
koszty uzyskania przychodów
reklama
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej nieodpłatnego udostępniania w siedzibie Spółki internetu droga bezprzewodową oraz kosztów uzyskania przychodów w związku z zakupem urzadzenia służącego do tego typu działań.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Spółki w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych przedstawione we wniosku z dnia 17.03.2005 r. który wpłynął w dniu 29.03.2005 r., uzupełnionego na wezwanie tut. organu z dnia 15.04.2005 r. PDI/443-9/05, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej nieodpłatnego udostępniania w swojej siedzibie internetu droga bezprzewodową - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.03.2005 r. do Naczelnika tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie jw.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka zakupuje od TP. S.A. dostęp do Internetu. Zasięgiem dostępu objęci byli początkowo tylko pracownicy Spółki, jednak ostatnio zainstalowano w Spółce urządzenie, które na bazie urządzeń technicznych TP S.A. zapewnia bezprzewodowy dostęp do Internetu drogą radiową każdemu klientowi, który znajduje się w siedzibie Spółki i posiada przy sobie odpowiednie urządzenie komputerowe. Inaczej mówiąc Spółka zapewniła bezprzewodowy dostęp do internetu każdemu odwiedzającemu siedzibę spółki- głównie chodzi o klientów Spółki – co ma zapewnić poprawę standardu świadczonych przez Spółkę usług. Tego rodzaju usługi, jak zapewnia Spółka, przyspieszają i udoskonalają obsługę klientów co wiąże się z zakresem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej i zbliża Ją do wyrównania poziomu obsługi ze standardami obowiązującymi w krajach o znacznym stopniu rozwoju technicznego. Spółka planuje również w przyszłości świadczyć usługi udostępniania bezprzewodowej technologii informatycznej w miejscach publicznych np. w restauracjach, hotelach, bibliotekach dworcach itp.
Zdaniem Spółki w przedmiotowych sytuacjach nie znajduje zastosowania art. 12 ust. 1 w związku z art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) w którym mowa jest o objęciu obowiązkiem podatkowym nieodpłatnego świadczenia usług, Spółka bowiem korzysta z połączeń z Internetem w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej służącej uzyskiwaniu przychodu. Jednocześnie Spółka tworząc nowe możliwości techniczne chce pozyskiwać nowych klientów, co Jej zdaniem ma związek z przychodami, które uzyska w przyszłości, wydatek stanowi więc koszty związane z Jej reprezentacją i reklamą. Dlatego też – wg Waszej Spółki - przysługuje Jej prawo do uznania wydatków poniesionych na comiesięczne udostępnianie licencji za koszt uzyskania przychodów.

Tut. organ zgadza się ze stanowiskiem podatnika, że nieodpłatne udostępnianie internetu nie stanowi przychodów Spółki z tyt. nieodpłatnych świadczeń, zaś wydatki za korzystanie z internetu dla Spółki stanowią koszt uzyskania przychodu, jednak uzasadnia to następująco.Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Jednakże w opisanej sytuacji Spółka udostępniająca nieodpłatnie świadczenia nie podlega regulacjom określonym w art. 12 ust. 1 pkt.2 ustawy o podatku dochodowym – ta regulacja dotyczy wyłącznie otrzymujących nieodpłatne świadczenia.
W zakresie zaś prawidłowości w obciążaniu wydatkami za korzystanie z internetu kosztów uzyskania przychodów Spółki tut. organ stoi na stanowisku, że zainstalowanie w siedzibie Spółki urządzenia zapewniającego bezprzewodowy dostęp do internetu osobom w tej siedzibie przebywającym – a więc także kontrahentom i potencjalnym klientom - niewątpliwie służy poprawie jakości świadczonych przez Spółkę usług. Wydatki takie, zdaniem tut. organu zwiększają koszty świadczenia przez spółkę usług nie są to jednak wydatki związane z reprezentacją firmy. Sposób zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 ust. 1 z uwzględnieniem przepisów art. 16 ust. 1 pkt. 1 tej samej ustawy o podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj