Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 0090/1/1/18/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 0090/1/1/18/05
Data
2005.03.31



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
przekazanie do używania
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy użyczenie regałów ekspozycyjnych, Spółka powinna traktować jako czynność opodatkowaną podatkiem VAT jako nieodpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym fakt wydania ww. regałów należy dokumentować fakturą wewnętrzną z doliczonym 22% podatkiem VAT?
Spółka jest właścicielem rzeczy ruchomych-regałów, które zostały zakupione na potrzeby prowadzonej działalności. Wydatki poniesione z tego tytułu stanowiły koszt uzyskania przychodu, a Spółka korzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących powyższy zakup. Spółka jest związana kontraktami handlowymi z sieciami handlowymi-sklepami, będącymi odbiorcami jej towarów. Dla celów prezentacyjnych, a także zapewnienia lepszego zbytu towarów, Spółka zobowiązała się oddać w ramach umowy użyczenia powyższe regały do nieodpłatnego używania przez sklepy.
W ocenie Podatnika, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie istnieją przesłanki do potraktowania czynności nieodpłatnego użyczenia składników majątku Spółki jako czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W ocenie Spółki, w opisanych okolicznościach faktycznych, użyczenie pozostaje poza regulacją ustaw o podatku od towarów i usług, gdyż:
- użyczenie stanowi ze swej istoty czynność nieodpłatną oraz
- nie są spełnione przesłanki art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalające potraktować użyczenie za czynność zrównaną z odpłatnym świadczeniem usług, a tym samym jako czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Odstępstwem od powyższej zasady jest zapis art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, w którym ustawodawca wskazał, jakie czynności zostały zrównane z dostawą towarów. Przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Kolejnym odstępstwem od zasady generalnej wyrażonej w ww. art. 5 ustawy, jest norma wyrażona w art. 8 ust. 2 ustawy, w myśl, której nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
W świetle powyższych unormowań należy stwierdzić, że oddanie rzeczy do używania na podstawie umowy użyczenia nie może być kwalifikowane jak dostawa towarów, zrównana na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 z odpłatną dostawą, gdyż wymienione w tym przepisie czynności przekazania towarów bez wynagrodzenia przenoszą prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, a oddanie towaru do używania na pewien czas, nie spełnia tego kryterium. Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego, użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Bezpłatność używania rzeczy musi dotyczyć całego stosunku użyczenia. Istotnymi cechami tej umowy są, zatem dwa elementy: oddanie rzeczy do używania na pewien czas i nieodpłatność. W tej sytuacji nie występuje czynność przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel, co wyklucza traktowanie takiej czynności jako dostawę towarów.
Nieodpłatne oddanie rzeczy do używania na podstawie umowy użyczenia, może być jednak zrównane z odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu, w przypadku łącznego spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy:
- oddanie nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa
- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru, w całości lub w części.
Niespełnienie jednej z powyższych przesłanek przesądza, iż nieodpłatne oddanie rzeczy do używania na podstawie umowy użyczenia będzie czynnością niepodlegającą podatkowi od towarów i usług.
W odniesieniu zaś do zasad wystawiania faktur wewnętrznych, należy posłużyć się regulacją art. 106 ust. 7 ustawy, zgodnie, z którą w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 (m. in. reklamy, darowizny), wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przekazanie regałów jest związane z prowadzoną działalnością, gdyż służą do celów ekspozycyjnych i prezentacyjnych we współpracujących z Podatnikiem sklepach a z tytułu zakupu regałów, przysługiwało Podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nie zostały, zatem spełnione przesłanki powyższego przepisu, co przesądza, że nieodpłatne świadczenie usług w formie użyczenia przedmiotowych regałów, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta nie została również wymieniona, w cyt. art. 106 ust. 7 ustawy mówiącym o obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej, co stanowi o braku obowiązku dokumentowania tej czynności fakturą wewnętrzną z doliczonym podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj