Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PD/423-1/05
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-1/05
Data
2005.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
działalność dobroczynna
fundacje
organizacje pożytku publicznego
pomoc materialna


Pytanie podatnika
Czy równowartość poniesionych przez Fundację kosztów świadczenia na rzecz konkretnej osoby fizycznej w postaci zakupu drogiej protezy, sfinansowania operacji, zakupu leków powinna być traktowana jako dochód osoby fizycznej otrzymującej świadczenie do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych a jeżeli tak, w jaki sposób tak uzyskany dochód powinien zostać podatkowo rozliczony z Urzędem Skarbowym oraz w oparciu o jakie deklaracje ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1, art. 216 ustawy Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w części dotyczącej zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji przedstawionej w punkcie 1 uzasadnienia.


Fundacja pismem z dnia 21.03.2005 r. (data wpływu 29.03.2005 r.), zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującej kwestii:

"Czy równowartość poniesionych przez Fundację kosztów świadczenia na rzecz konkretnej osoby fizycznej, w postaci zakupu drogiej protezy, sfinansowania operacji, zakupu leków, powinna być traktowana jako dochód osoby fizycznej otrzymującej świadczenie do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak, w jaki sposób tak uzyskany dochód powinien zostać podatkowo rozliczony z Urzędem Skarbowym oraz w oparciu o jakie deklaracje?"

Pismem z dnia 12.04.2005 r. (data wpływu 14.04.2005 r.) uzupełniono wniosek poprzez dodanie, iż Fundacja występuje w charakterze płatnika.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie stwierdza, co następuje:

Jak wynika z treści złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Fundacja "W" jest organizacją pożytku publicznego, wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego, która w ramach swojej działalności statutowej "finansuje m. in. świadczenia medyczne oraz pomoc rehabilitacyjną dla osób dotkniętych wypadkami losowymi w zakresie nie refundowanym z NFZ i których wartość przekracza możliwości finansowe tychże osób" .

Fundacja przedłożyła jedynie umowę darowizny - w tym przypadku zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (interpretacji w tym zakresie udzielono odrębnym postanowieniem). Jeżeli jednak przekazanie środków zostanie dokonane w innej formie, mogą zaistnieć następujące sytuacje:
1. W sytuacji, gdy środki na finansowanie świadczeń medycznych oraz na rehabilitację przekazywane są bezpośrednio organizatorom (usługodawcom) tej pomocy, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na Fundację jako płatnika podatku dochodowego obowiązku pobierania zaliczek na podatek od tego typu świadczeń i przekazywania ich na konto Urzędu Skarbowego. Wartość finansowanych przez Fundację, w ramach działalności statutowej świadczeń medycznych oraz rehabilitacji osób dotkniętych wypadkami losowymi, nie stanowi dochodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W omawianej sytuacji nie można mówić o nieodpłatnym świadczeniu na rzecz adresatów pomocy. Każda ze statutowych form działalności Fundacji finansowana jest bowiem ze środków Fundacji, pochodzących z darowizn, które trafiają do rodzin potrzebujących pomocy.
2. W sytuacji, gdy będą to innego rodzaju umowy, możemy mieć do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem wówczas Fundacja miałaby obowiązek sporządzić informację PIT-8C, a osoby otrzymujące pomoc materialną muszą doliczać wartości otrzymanych świadczeń do zeznania rocznego.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie uznaje za prawidłowe stanowisko płatnika w sytuacji przytoczonej w punkcie 1 niniejszego postanowienia.

Przy udzieleniu niniejszej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uwzględniono stan faktyczny przedstawiony przez Płatnika we wniosku oraz przepisy prawa obowiązujące w dacie zaistnienia opisanego we wniosku zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj