Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-48/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-48/05
Data
2005.06.16



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rzecznik patentowy
składka członkowska


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Czy składki opłacane przez pracodawców będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23. 03. 2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka opłaciła składkę członkowską za swoich pracowników w Urzędzie Patentowym w Polsce i w Urzędzie Patentu Europejskiego ( za granicą ). Składka wiąże się z wykonywaną pracą przez osoby zatrudnione w "Z" S. A. na stanowiskach rzeczników patentowych. Osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej w w/w zakresie. Pracę rzeczników patentowych wykonują tylko na rzecz "Z" S. A. ( osoby te złożyły stosowne oświadczenie ).

Spółka pyta, „ czy wyżej wymienione składki opłacone przez pracodawcę będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy”.

Zdaniem Spółki „ składki członkowskie opłacone przez pracodawcę za pracownika będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Poniesienie kosztu wiąże się z działalnością pracodawcy i w sposób pośredni przyczynia się do osiągnięcia przychodu. Osoby, za które pracodawca ponosi koszty składek wykonują swoją pracę wyłącznie na rzecz pracodawcy i w interesie tego pracodawcy”.

Zasady i warunki wykonywania zawodu rzecznika patentowego określa ustawa z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych ( Dz. U. Nr 49, poz. 509 z późn. zm.) Stosownie do zapisu art. 4 ust. 2 tej ustawy rzecznik patentowy wykonuje zawód, na warunkach określonych w ustawie, w kancelarii patentowej lub na rzecz pracodawcy. Zawód rzecznika patentowego polega na świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej ( art. 4 ust. 1 ). Z art. 7 ust.1 wynika, że ogół rzeczników patentowych i aplikantów rzecznikowskich tworzy Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Rzecznik patentowy obowiązany jest do opłacania, na warunkach określonych w ustawie, składki na potrzeby samorządu, której wysokość ustala corocznie Krajowa Rada Rzeczników Patentowych ( art. 15 ust. 1 ).

Stosownie do postanowień art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) „ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 37 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „ składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:a) składek organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, z tym że górną granicę składki określi minister właściwy do spraw finansów publicznych drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Spółdzielczej.b) skreślonyc) składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw – do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne”.

Mając powyższe na uwadze pracodawca nie ma prawa zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaconych za swojego pracownika składek na rzecz organizacji do których przynależność pracownika jest obowiązkowa ( wynika z odrębnych ustaw).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj