Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/VO/006-1062/04/PP
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1401/VO/006-1062/04/PP
Data
2005.06.10



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czasopisma
obowiązek podatkowy
podstawa opodatkowania
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania jest sprawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazanych łącznia z czasopismami towarów (gadżetów ) i obowiązek z tego tytułu.


Na podstawie art. 14b par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, zpóźn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004r.-Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga pismem z dnia 30.09.2004r., nr US34/PV/443-225/04.

Wnioskiem z dnia 25.08.2004r. - uzupełnionym pismem z dnia 29.09.2004r. Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje nieodpłatnego przekazania towarów (np. płyt kompaktowych) poprzez dołączenie ich do wydawanych przez Spółkę czasopism, które przekazywane są do dystrybucji kolporterom. Po zakończeniu uzgodnionego okresu dystrybucji czasopism dokonywane jest ostateczne rozliczenie ich sprzedaży. Po dokonaniu rozliczenia niesprzedane egzemplarze czasopism są oddawane na makulaturę, dodatki są natomiast niszczone lub dołączane do innych wydawanych gazet.

Zdaniem wnioskodawcy przekazanie towarów powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną. W ocenie Strony obowiązek podatkowy z tytułu przekazania towarów powstaje natomiast z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę nie później niż po upływie 120 dni licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Organ podatkowy poinformował,że nieodpłatne przekazanie towarów poprzez dołączenie ich do wydawanych czasopism stanowi integralną część wydawnictwa i rozliczenie ich dostawy następuje za zasadach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego i informuje następująco.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów. Z kolei stosownie do postanowień art. 7 ust. 2 ustawy za odpłatną dostawę uważa się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. W myśl art. 7 ust. 3-w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005r.- regulacji tej nie stosuje się do przekazywanych towarów , które są próbkami lub prezentami o małej wartości.

Jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony a towary nie spełniają warunków wymaganych do uznania ich za próbki lub prezenty o małej warośći , wówcza w związku z tym przekazanie towarów dołączonych do czasopism należy traktować jak odpłatne przekazanie towarów opodatkowane stawką właściwą dla tego towaru. Przekazanie powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności.

Obowiązek podatkowy-stosownie do art. 19 ust. 16 ustawy- powstaje w tym przypadku na zasadach określonych w art. 19 ust. 1-5 ustawy, w związku z tym, iż przekazanie powinno być udokumentowane fakturą, obowiązek powstanie z datą wystawienia faktury wewnętrznej , nie później jednak jednak niż w 7 dniu przekazania towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj