Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-19/05/KMP
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-19/05/KMP
Data
2005.06.08



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
udział
umorzenie udziałów
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy nabycie przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym nabywa ona własne udziały w celu ich umorzenia. Czynność ta następuje w trybie art. 199 § 1 i § 3 oraz art. 200 § 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Nabycie to, za zgodą wspólników, następuje bez wynagrodzenia.

Naczelnik tut. Urzędu podziela opinię Spółki wyrażoną we wniosku iż nie można zakwalifikować tej czynności jako umowy sprzedaży. Instytucja nabycia udziałów w celu ich umorzenia uregulowana jest w art. 199 § 1 i § 3 oraz art. 200 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Od umowy sprzedaży odróżniają ją elementy, takie jak: określenie celu nabycia (umorzenie), określenie trybu nabywania udziałów (uchwała zgromadzenia wspólników) oraz dopuszczenie możliwości dokonania nabycia bez wynagrodzenia. Ponadto instytucja umorzenia udziału w spółce w drodze nabycia przez spółkę jest ściśle związana ze stosunkiem uczestnictwa w spółce i musi wynikać z umowy spółki. Jest to norma o charakterze lex specialis w stosunku do przepisów kodeksu cywilnego.

Nabycie udziałów w celu umorzenia jest szczególnym rodzajem umowy niewymienionym w art. 1 ustawy z dn. 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.), więc czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj