Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I 22/2005
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I 22/2005
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
podatek naliczony
spółki


Pytanie podatnika
Czy prowadząc, wspólnie, jako małżonkowie działalność gospodarczą i podejmując kroki mające na celu zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnosząc jako wkład niepieniężny - aport - do spółki na pokrycie udziałów, nie jest konieczne dokonanie korekty podatku naliczonego w odniesieniu do towarów handlowych?


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w piśmie wynika, że wspólnie, jako małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą. Obecnie, ze względu na skalę prowadzonej działalności podjęto kroki mające na celu zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo zostanie wniesione jako wkład niepieniężny - aport - do spółki na pokrycie udziałów.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)- "opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, (...), podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług".Towarami w rozumieniu art. 2 ust. 6 ustawy są "rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty".

Zgodnie z par. 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm. ) "zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne ( aporty ) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego".W przypadku aportu całego przedsiębiorstwa, które zgodnie z art. 55 K.c. stanowi - zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, - zastosowanie znajduje art. 6 pkt 1 w/w ustawy, w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu oddziału ) samodzielnie sporządzającego bilans.

Biorąc powyższe pod uwagę, przedsiębiorstwo nie spełnia ustawowej definicji towaru, a jego zbycie w formie aportu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto, informuje się, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie nakładają, na wnoszącego aport, obowiązku dokonania korekty wcześniejszych odliczeń podatku naliczonego.

Czynność ta nakłada jednak na nabywcę obowiązek dokonania korekty w zakresie podatku naliczonego, który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem ( art. 91 ust. 9 w/cyt. ustawy ).Nabywca przyjmując aport, jako beneficjent praw i obowiązków zbywcy, obowiązany jest również do dokonania korekty podatku naliczonego, w przypadku, gdy w trakcie prowadzonej działalności zmianie ulegnie przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nie odliczony w całości ( w związku z art. 86 ust. 1 ustawy ).

Zatem, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony przez podatnika we wniosku, co do braku obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego, przez wnoszącego aport.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj