Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415/81/05/MP/1
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415/81/05/MP/1
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
spadek
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy powstała nadpłata z rozliczenia 2004 roku po zmarlej babci może przejść na wnuka i wpłynąć na jego konto ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Podatnikowi oceniając jego stanowisko odnośnie zwrotu nadpłaty z rozliczenia 2004 roku po zmarłej babci przedstawione we wniosku z dnia 15.04.2005 r. (data wpływu: 19.04.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 04.05.2005r. (wpł. 06.05.2005r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik jest wnukiem zmarłej babci. Testamentem dziedziczy po niej wszystko, także i mieszkanie własnościowe w którym jest zameldowany. Do chwili śmierci babci posiadał umowę użyczenia lokalu i za rok 2003 i 2004 dokonywał odliczeń od podatku z tytułu wydatków związanych z remontem. Za 2004 r. babcia złożyła PIT-37 w którym odliczyła od podatku wydatki z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy w 2004 r. Z tego tytułu z rozliczenia tego roku powstała nadpłata podatku. Babcia zmarła 30.03.2005 r.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego , czy powstała nadpłata z rozliczenia 2004 roku zmarłej babci może przejść na niego i wpłynąć na jego konto ?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, iż skoro dziedziczy po babci wszystko to również i zwrot podatku po jego zmarłej babci winien być przekazany jemu. .

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku odliczeniu od podatku dochodowego podlegają wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Na gruncie prawa podatkowego tytułem takim jest akt własności, decyzja administracyjna o przydziale lokalu lub umowa użyczenia, dzierżawy czy najmu. W Pana przypadku - po śmierci babci tytuł prawny wynikać będzie z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz.94 ze zm.). Z treści art. 1025 k.c. wynika, iż Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Osoba która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku jest spadkobiercą. Stosownie do postanowień art. 1026 k.c. stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. W myśl art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Stosownie do art. 104 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Zgodnie z art. 105 § 2 Ordynacji podatkowej przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów zwracane są poszczególnym spadkobiercom w proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli, pod warunkiem złożenia w organie podatkowym:1. prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,2. zgodnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców o podziale tych należności. W razie nie złożenia w myśl art. 105 § 3 Ordynacji podatkowej oświadczenia, o którym mowa w § 2 pkt 2 w terminie 30 dni od dnia złożenia prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku kwoty należnych nadpłat i zwrotów podatku, a także kwoty oprocentowania z tych tytułów składane są do depozytu organu podatkowego. Nadpłata lub zwrot podatku są pomniejszane o koszty przechowywania w depozycie.

A zatem jeżeli zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu będzie Pan jedynym spadkobiercą - to nadpłata wynikająca z rozliczenia przez babcię podatku za 2004 rok wejdzie do masy spadkowej i przedstawione przez Pana stanowisko będzie prawidłowe. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj