Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USIVPP/A/31/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIVPP/A/31/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dzierżawa
rezerwy
rezerwy mobilizacyjne


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22% podlega dzierżawa powierzchni chłodniczych?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art.143 §1, art. 216 § 1, art. 217, art. 222, art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 28.02.2005r. który wpłynął w dniu 03.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług według stawki 22% dzierżawy powierzchni chłodniczych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.03.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 08.03.2005r. organ wezwał stronę do uzupełnienia braków. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 17.03.2005r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Na podstawie umowy zawartej w dniu 17 grudnia 2001r. z Agencją Rynku Rolnego do dnia 31.12.2003r. Strona świadczyła "usługi magazynowania rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa wykonywane na zlecenie" opodatkowane stawką 0%.

W dniu 29 grudnia 2003r. firma zawarła ze Stroną umowę, której przedmiotem jest wydzierżawienie przez ... powierzchni chłodniczych dla ...z przeznaczeniem do składowania półtusz wieprzowych dla potrzeb Agencji Rynku Rolnego.

Z tytułu wykonanej usługi strona wystawiła za miesiące: styczeń, luty i marzec 2004r. dzierżawcy faktury ze stawką 0%.

Za usługę wykonaną w miesiącu kwietniu 2004r. Strona wystawiła fakturę ze stawką VAT 22%, a za miesiące: styczeń, luty i marzec 2004r. wystawione zostały faktury korygujące oraz sporządzone zostały korekty deklaracji VAT-7 oraz zapłacony podatek należny wraz z odsetkami.

Zdaniem Strony do zastosowania preferencyjnej stawki podatku 0% przewidzianej w poz. 44 załącznika Nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. upoważniało ją magazynowanie rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa na bezpośrednie zlecenie Agencji Rynku rolnego, a nie podmiotu trzeciego, czyli firmy ...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko strony za prawidłowe wskazując co następuje.

Analizując przedstawiony przez Stronę stan faktyczny należy wskazać, iż do dnia 31.12.2003r. świadczyła ona usługi magazynowania rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa wykonywane na zlecenie na rzecz Agencji Rynku Rolnego.

W/w usługi były do dnia 30.04.2004r. opodatkowane stawką 0% jako wymienione w poz. 44 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. 27, poz. 268 z późn.zm.)

Ponieważ świadczenie przedmiotowych usług nie zostało w stanie prawnym obowiązującym od dnia 01.05.2004r. objęte obniżoną stawką podatku VAT czy też zwolnieniem od podatku na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), a także przepisów wykonawczych oznacza to, że należy w stosunku do nich zastosować stawkę podstawową 22% stosownie do art. 41 ust.1 ustawy.

Począwszy od dnia 01.01.2004r. Strona na podstawie umowy zawartej z firmą ...świadczyła usługi dzierżawy pomieszczeń powierzchni chłodniczych.

Do dnia 30.04.2004r. zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) usługi dzierżawy podlegały opodatkowaniu według stawki 22%.

Od dnia 01.05.2004r. zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek podlegają zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Ponadto należy wskazać, iż w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30.04.2004r. zgodnie z brzmieniem przepisu § 42 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury sprzedawca wystawia fakturę korygującą.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 01.05.2005r. uprawnienie sprzedawcy do wystawienia faktury korygującej w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie reguluje przepis § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj