Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/16/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/16/05
Data
2005.04.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Proszę o zajęcie stanowiska w następującej sprawie - uzyskuję przychody z tytułu najmu lokali mieszkalnych i użytkowych, rozliczenia dokonuję za zasadach ogólnych wg skali z art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednocześnie jestem podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w załączniku nr 4 poz. 4 do ustawy, dochody z tytułu najmu lub dzierżawa nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe są zwolnione od podatku od towarów i usług. W związku z tym, iż tylko najem lokali mieszkalnych objęty jest stawką, zwolnioną, od najmu lokali użytkowych naliczałam podatek VAT należny wg stawki 22 %.
Jednocześnie ponoszę koszty związane z najmem lokali (mieszkalnych i użytkowych) tj. wywóz nieczystości, woda, kanalizacja i remonty - czyli związane ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną podatkiem VAT. Ponieważ zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego i zgodnie z art. 90 ust. 2 nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego.
Na podstawie w/w artykułu jako, że dokonuję sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej i nie mam możliwości wyodrębnienia z faktur VAT całości lub części kwot podatku naliczonego, którą można przypisać czynnościom w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego podatek VAT naliczony rozliczam z podatkiem należnym zgodnie z proporcją ustaloną na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy VAT.W związku z tym pozostaje nierozliczona część podatku naliczonego z proporcji jak również podatek naliczony z faktur związanych wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną, które zgodnie z ustawą VAT nie mogą być odliczone od podatku należnego.
Opierając się na art. 23 ust. 1 lit. 43a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważam, że podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku VAT nie przysługuje obniżenie.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 04.04.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku VAT postanawiam:
podzielić Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 09.03.2005 roku (data wpływu do urzędu 10.03.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku VAT informuję, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 późn. zm. ) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że uzyskuje Pani przychody z tytułu najmu lokali mieszkalnych i użytkowych, rozliczeń dokonuje Pani na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej z art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług i z tytułu najmu lokali mieszkalnych korzysta ze zwolnienia, z najmu lokali użytkowych nalicza podatek VAT należny wg stawki 22 %. Ponosi Pani koszty związane z najmem lokali tak mieszkalnych jak i użytkowych np. wywóz nieczystości, woda, kanalizacja i remonty.

Na postawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm ) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4. Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 4 zwolnione z podatku VAT są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

Natomiast z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika,że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z tym biorąc pod uwagę treść w/w art. 23 ust. 1 pkt 43 nierozliczona część podatku naliczonego w części, w której zgodnie z przepisami o VAT nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego (tj. związana z czynnościami zwolnionymi z VAT) stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj