Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSPP/443/16/17/13891/2005
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSPP/443/16/17/13891/2005
Data
2005.03.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
mały podatnik
metoda kasowa
obliczenie podatku
proporcja


Pytanie podatnika
Czy przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 i 4 ustawy VAT należy wziąć pod uwagę wartość sprzedaży za poprzedni rok podatkowy, wynikającą z deklaracji VAT-7?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest "małym podatnikiem" w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą VAT, rozliczającym się metodą kasową.

Spółka podnosi, iż przy rozliczaniu się tą metodą, moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług (decydujący o terminie rozliczenia sprzedaży w deklaracji VAT-7) może być odległy w czasie od momentu faktycznej dostawy lub świadczenia usług, co w konsekwencji może spowodować, że wartość faktycznie dokonanej sprzedaży w danym roku podatkowym może różnić się od wartości sprzedaży wykazanej w deklaracjach VAT-7, złożonych za poszczególne miesiące tego roku podatkowego.

Zdaniem Spółki, przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 i 4 ustawy VAT, należy wziąć pod uwagę wartość sprzedaży za poprzedni trok podatkowy, wynikającą z deklaracji VAT-7.

Ustawodawca, w art. 90 ust. 3 i 4 ustawy VAT posługuje się pojęciem "obrotu", które zdefiniowane jest w art. 29 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy VAT, u małego podatnika, który wybrał "metodę kasową" rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6.

Oznacza to, że możliwa jest sytuacja, kiedy w danym miesiącu rozliczeniowym mały podatnik dokonał sprzedaży, skutkującej powstaniem należności od nabywcy towarów lub usług, jednak z uwagi na nie uregulowanie kwoty należności przez nabywcę, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży powstanie dopiero w następnych okresach rozliczeniowych. W związku z tym, iż w deklaracji VAT-7 sporządzanej za dany miesiąc podatnik obowiązany jest wykazać sprzedaż, dla której w tym miesiącu powstał obowiązek podatkowy, wartość sprzedaży wykazanej przez małego podatnika w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej, może różnić się od wartości faktycznie osiągniętego w tym miesiącu obrotu.

W przepisach art. 90 ustawy VAT, określających zasady ustalania proporcji, ustawodawca posługuje się pojęciami "rocznego obrotu" i "obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy", nie zawężając tych pojęć wyłącznie do obrotu, dla którego powstał obowiązek podatkowy.

Mając na uwadze powołaną definicję obrotu oraz literalne brzmienie przepisów art. 90 ust. 3 i 4 ustawy VAT należy stwierdzić, iż mały podatnik, rozliczający się "metodą kasową", przy ustalaniu ww. proporcji winien uwzględnić faktyczny obrót osiągnięty w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja, a nie obrót wynikający z deklaracji VAT-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj