Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/151/MJ/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/151/MJ/05
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
działalność usługowa
działki
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji można dokonać korekty zeznania i odliczeć zakup działki budowlanej w pełnej wysokości?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 24.03.2005r. (uzupełnionym dnia 11.04.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od 1999r. korzysta Pani z ulgi budowlanej. Działka, którą Pani zakupiła ma charakter budowlano-techniczny, zatem musiała Pani posiadać projekt domu z wyznaczonym pomieszczeniem na działalność usługową. Odliczała Pani 75% kosztów poniesionych na budowę, gdyż w projekcie domu jest wydzielone pomieszczenie na warsztat, który nie istnieje i nigdy nie będzie istniał. W nowo wybudowanym domu zamieszkuje Pani wraz z rodziną od trzech lat. W tym roku będzie odebrany dom przez nadzór techniczny, ponieważ budowa będzie całkowicie zakończona.

Zdaniem Pani w opisanej sytuacji, będzie Pani mogła skorygować zeznania podatkowe za lata poprzednie i wykazać pełną kwotę poniesionych wydatków na budowę domu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa -Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. "b" ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst - Dz. U. z 1993r. Nr 90 poz. 416 z późn. zmian.) - w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r., podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego.

Z treści art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuacje danej inwestycji, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 1999r. ponosiła Pani wydatki na własne cele mieszkaniowe związane z budową domu. Według Pani oświadczenia całość budynku przeznaczona będzie na cele mieszkaniowe, zatem fakt iż w projekcie domu jest wydzielone pomieszczenie na inne cele, nie powoduje braku możliwości odliczenia w ramach ulgi budowlanej 100% wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego.
W związku z powyższym może Pani dokonać korekt zeznań podatkowych za lata poprzednie w trybie art. 81 Ordynacji podatkowej.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj