Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/436-0001/05/ŁB
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/436-0001/05/ŁB
Data
2005.05.04



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
miejsce
sprzedaż
terytorium Polski
zawarcie umowy


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży farb i rozpuszczalników – nabytych uprzednio za granicą, w celu dalszej odprzedaży – w sytuacji, gdy ustalenia przedmiotowo i podmiotowo istotnych postanowień umowy sprzedaży dokonano na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast wydanie towaru nastąpiło za granicą?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399) w sprawie: obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży farb i rozpuszczalników – nabytych uprzednio za granicą, w celu dalszej odprzedaży – w sytuacji, gdy ustalenia przedmiotowo i podmiotowo istotnych postanowień umowy sprzedaży dokonano na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast wydanie towaru nastąpiło za granicą,

s t w i e r d z a, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik w ramach prowadzonej działalności sprzedał Spółce, nabyte uprzednio za granicą w celu dalszej odprzedaży, farby i rozpuszczalniki. Porozumienie stron w zakresie przedmiotowo i podmiotowo istotnych elementów umowy nastąpiło na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast przedmiot umowy został wydany - odbiorcy wskazanemu przez Spółkę - na terytorium Włoch. Zdaniem Podatnika zawarta przez niego umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przepis art.1 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399), dalej: ustawa, zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi.

Powyższy katalog obejmuje umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art.1 ust.1 pkt 1lit. a).

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w przypadku gdy płatnikami są nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odprzedaży – z chwilą wypłacenia należności.

Płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy są nabywcy rzeczy – od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupuje te rzeczy do przerobu lub sprzedaży.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika należy rozróżnić dwie czynności prawne:

  • pierwszą, tj. nabycie przez Podatnika za granicą, znajdujących się za granicą farb i rozpuszczalników, z zamiarem ich dalszej odprzedaży,
  • drugą, tj. sprzedaż przez Podatnika nabytych farb i rozpuszczalników Spółce.

Umowa sprzedaży jest czynnością prawną konsensualną, co oznacza iż zostaje ona zawarta przez samo porozumienie stron w zakresie przedmiotowo istotnych elementów umowy.

Do jej skuteczności nie jest konieczne wydanie przedmiotu umowy.

Dokonanie przez Podatnika czynności nabycia farb za granicą skutkowało wyłączeniem opodatkowania tej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie zostały bowiem spełnione łącznie przesłanki z art. 1 ust. 4 pkt 2, warunkujące wystąpieniem obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z kolei czynność sprzedaży farb przez Podatnika Spółce wypełnia przesłanki objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Uzgodnień w zakresie przedmiotowo istotnych postanowień umowy oraz postanowień podmiotowo istotnych strony, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Czynność została dokonana już z chwilą złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli co do wskazanych postanowień. Wskutek zawarcia umowy sprzedaży sprzedający zobowiązuje się bowiem względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i wydania tej rzeczy. Skutek rzeczowy w postaci przeniesienia własności, który w przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku, zgodnie z art. 155 § 2 Kodeksu cywilnego, następuje w chwili przeniesienia posiadania, stanowi wykonanie uprzednio zawartej umowy. Wydanie przedmiotu umowy, które nastąpiło za granicą - na terytorium Włoch nie miało zatem znaczenia dla skuteczności umowy sprzedaży zawartej przez Podatnika ze Spółką, stanowiło bowiem wyłącznie jej wykonanie.

Dla rozstrzygnięcia, czy powyższa czynność będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, konieczne jest ustalenie czy z tytułu dokonanej czynności przynajmniej jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub jest zwolniona z tego podatku.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabył towary (farby i rozpuszczalniki) za granicą w celu dalszej ich odprzedaży.

Podatnik nie sprecyzował, czy dokonał nabycia przedmiotowych towarów na terytorium państwa członkowskiego, czy też na terytorium państwa trzeciego. Jednakże towary te nie zostały przywiezione na terytorium kraju. A zatem czynność ta nie była ani importem towarów, rozumianym jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7), ani też wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, przez który rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT).

Następnie Podatnik dokonał sprzedaży tych towarów dla podmiotu polskiego z dostawą na terytorium Włoch. Uzgodnienia stron umowy sprzedaży nastąpiły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże towary nie zostały sprowadzone na terytorium kraju. Sprzedany towar został wydany przez Podatnika bezpośrednio wskazanemu odbiorcy na terytorium Włoch.

Zatem czynność ta nie spełnia przesłanek do uznania jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zgodnie bowiem z przepisem art. 13 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Natomiast w przedmiotowym stanie faktycznym miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy nie jest terytorium kraju, gdyż wysyłka następuje bezpośrednio spoza granicy Rzeczypospolitej Polskiej do Włoch.

Reasumując, wykonywana przez Podatnika czynność, polegająca na sprzedaży przez niego towarów, nabytych uprzednio za granicą w celu ich dalszej odprzedaży, w sytuacji gdy zawarcie umowy nastąpiło na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast przedmiot umowy został wydany – odbiorcy wskazanemu przez Spółkę – na terytorium Włoch, bez wcześniejszego sprowadzania go na terytorium Polski, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym czynność sprzedaży przez Podatnika Spółce farb i rozpuszczalników – nabytych uprzednio za granicą, w celu dalszej odprzedaży – w sytuacji, gdy ustalenia przedmiotowo i podmiotowo istotnych postanowień umowy sprzedaży dokonano na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast wydanie towaru nastąpiło za granicą, jako nie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, stosownie do art. 1 ust. 4 pkt 2 oraz art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj