Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-10a/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-10a/05
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich --> Nabywca przedsiębiorstwa

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Wstąpienie w prawa i obowiązki


Słowa kluczowe
aport
następstwo prawne
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w skutek wniesienia całego przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną aportem do istniejącej spółki z o.o., spółka ta jest następcą prawnym, w zakresie wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków wniesionego przedsiębiorstwa?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa jednoosobowego, której przedmiotem jest sprzedaż sprzętu pomiarowego do ciśnienia tętniczego krwi (ciśnieniomierze). W związku ze znacznym rozwojem prowadzonej działalności, Podatnik zamierza wnieść całe dotychczasowe przedsiębiorstwo aportem do spółki z o.o., w której jest udziałowcem.

Spółka ta jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS. Podatnik zamierza dokonać podwyższenia kapitału zakładowego istniejącej spółki z o.o. i na pokrycie nowoutworzonych udziałów wnieść aport w postaci prowadzonego przedsiębiorstwa jednoosobowego.

Zdaniem Podatnika, w razie wniesienia całego przesiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną aportem do istniejącej spółki z o.o., spółka ta jest następcą prawnym podatnika w zakresie wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków wnoszącego wkład.

W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w artykułach 93-96 zostały określone zasady następstwa prawnego przedsiębiorców i innych osób prawnych. Artykuły 93-93e Ordynacji podatkowej wyznaczają podmiotowy i przedmiotowy zakres następstwa tego rodzaju podmiotów.

Następstwo podatkowe związane jest przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określonymi jako: łączenie się, przekształcenie (w tym komercjalizacja i prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych), podział, przejęcie całego majątku. Następstwo prawne związane z łączeniem się, w wyniku którego powstaje nowa osoba prawna, będzie mogło mieć miejsce jedynie w razie połączenia dokonanego w oparciu o przewidujące takie połączenie przepisy ustaw regulujących funkcjonowanie poszczególnych typów podmiotów.

Pojęcie przekształcenia użyte zostało w art. 93a Ordynacji podatkowej w odniesieniu do transformacji zarówno osób prawnych, jak i przedsiębiorstw osób fizycznych oraz spółek niemających osobowości prawnej. Są to przekształcenia w sensie prawnym (ścisłym), związane ze ściśle określonymi przypadkami, których wyróżnikiem jest zmiana formy prawnej przy zachowaniu tożsamości podmiotu. Podstawą prawną tych przekształceń jest przede wszystkim Tytuł IV Dział III Kodeksu Spółek Handlowych ("Przekształcenia spółek"); w pewnym zakresie następstwo prawne wykracza jednak poza wynikające z Kodeksu Spółek Handlowych (dalej k.s.h.) przypadki sukcesji uniwersalnej.

Przepisami art. 93a Ordynacji podatkowej są więc objęte w szczególności:

    1) przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną lub odwrotnie (art. 577 i n. k.s.h.),
    2) przekształcenie spółki osobowej lub cywilnej w spółkę kapitałową (art. 551 § 2 oraz art. 571 i n. k.s.h.),
    3) przekształcenie spółki niemającej osobowości prawnej (handlowej lub cywilnej) w osobową spółkę handlową (art. 551 § 2 oraz art. 581 i n. k.s.h.),
    4) przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową (art. 575 i 576 k.s.h.),
    5) wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako wkład do spółki niemającej osobowości prawnej (osobowej lub cywilnej), czyli kontynuacja w formie spółki (przy zachowaniu pełnej ciągłości podmiotowej i majątkowej) działalności gospodarczej osoby fizycznej, w trybie zawarcia umowy spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym (art. 33 k.s.h.) oraz inne przypadki zawiązania spółki osobowej, do której wnoszony jest wkład w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej,
    6) komercjalizacja (przekształcenie w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa) przedsiębiorstw państwowych na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.),
    7) przekształcenie w jednoosobowe spółki gminy przedsiębiorstw komunalnych, w stosunku do których rada gminy nie postanowiła o wyborze formy organizacyjnoprawnej lub prywatyzacji (art. 14 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej - Dz. U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43 ze zm.).

Przepisy prawa podatkowego nie przewidują następstwa prawnego w przypadku wniesienia (przystąpienia) do spółki kapitałowej (spółki z o.o.) przedsiębiorstwa osoby fizycznej, przewidują jednak odpowiedzialność podatkową.

W myśl art. 112 § 1 Ordynacji podatkowej nabywca:

    1) przedsiębiorstwa,
    2) zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
    3) składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą wymienionych w § 2, jeżeli ich wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 15.000 zł

- odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Natomiast § 2 stwierdza, że składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych. Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątku.

Naczelnik tutejszego urzędu skarbowego postanawia uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj