Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PP-0090/1/6/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-0090/1/6/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność statutowa
nieodpłatne przekazanie rzeczy
podmiot niezarejestrowany
podmiotowość podatkowa


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie przez związek pracodawców, w ramach działalności statutowej, kwartalnika branżowego oraz publikacji książkowej stanowi czynność opodatkowaną na podstawie art. 5 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i czy w związku z tym wartość przekazanych publikacji w cenie nabycia należy zaliczyć do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 tej ustawy i po przekroczeniu określonego w tym przepisie limitu sprzedaży wystawiać faktury wewnętrzne oraz składać deklaracje podatkowe w zakresie podatku VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2005 r., który wpłynął w dniu 27.01.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na nieodpłatnym przekazaniu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem Nr US.PP-0090/6/1/2005 z dnia 22.02.2005 r. tutejszy organ podatkowy wezwał jednostkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Pismem z dnia 1.03.2005 r. znak PPWB/T/89/2005 podatnik uzupełnił braki formalne wniosku.

Jak stanowi art. 14a § 1ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z przedstawionym w złożonym wniosku stanem faktycznym Związek Pracodawców, działając na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców (Dz. U. Nr 55, poz. 235 ze zm.), nie osiąga przychodów z działalności gospodarczej i dotychczas nie był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności statutowej Związek zleca wydanie i dystrybucję kwartalnika branżowego. Poszczególni członkowie Porozumienia nabywają kwartalnik bezpośrednio u wydawcy. Ponadto część nakładu nabywana jest przez Związek, a następnie przekazywana nieodpłatnie bibliotekom, uczelniom wyższym, pracownikom naukowym tych uczelni, instytucjom, przedstawicielom władz samorządowych i państwowych. Ponadto w 2004 r. Związek sfinansował wydanie specjalistycznej publikacji książkowej. Nabyte od wydawcy egzemplarze tej publikacji przekazane zostały nieodpłatnie członkom Związku, bibliotekom, uczelniom wyższym oraz przedstawicielom władz samorządowych. Podatnik wskazał ponadto, że źródłami jego przychodów są składki statutowe oraz odsetki od lokat bankowych.

W zaistniałej sytuacji Związek zwrócił się z pytaniem czy nieodpłatne przekazanie w ramach działalności statutowej opisanego wyżej kwartalnika oraz publikacji książkowej stanowi czynność opodatkowaną na podstawie art. 5 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) i czy w związku z tym wartość przekazanych publikacji w cenie nabycia należy zaliczyć do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 tej ustawy i po przekroczeniu określonego w tym przepisie limitu sprzedaży wystawiać faktury wewnętrzne oraz składać deklaracje podatkowe w zakresie podatku VAT.

Zdaniem podatnika z tytułu dokonania wymienionych wyżej czynności Związek Pracodawców nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, bowiem nie zostały spełnione kryteria decydujące o uznaniu tej działalności za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym jednostka uważa, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, który zalicza do czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem również czynności przekazania przez podatnika, tj podmiot wymieniony w art. 15 ust. 1, towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w tym między innymi wszelkie przekazania towarów bez wynagrodzenia. Z tego też powodu Związek nie miał obowiązku zaliczyć nieodpłatnego przekazania kwartalnika oraz publikacji książkowej do wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 ust. 1 tej ustawy i tym samym po przekroczeniu w 2004 r. kwoty 45.700,- zł wystawiania faktur wewnętrznych oraz sporządzania deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega więc jedynie odpłatna dostawa towarów, przez którą w myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jednakże za odpłatną dostawę, a więc czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, ustawodawca uznał także pewne czynności nieodpłatne określone w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a mianowicie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W świetle powyższego przepisu także nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności. Na podstawie przepisu art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie tym podatkiem nie dotyczy jednakże nieodpłatnego przekazania prezentów o małej wartości i próbek, zdefiniowanych w ust. 4 tego artykułu ustawy, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Zauważyć należy jednakże, iż w świetle przepisów powołanej wyżej ustawy o podatku od towarów, aby czynność odpłatnej dostawy towarów została obciążona tym podatkiem musi zostać wykonana przez podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług wymienionym w art. 15 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl ustępu 2 art. 15 ustawy przez działalność gospodarczą rozumieć należy wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ocenie tutejszego organu podatkowego opisana we wniosku działalność Związku dotycząca wydawania biuletynu branżowego oraz publikacji książkowej nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednostka występuje tu bowiem w charakterze usługobiorcy usług polegających na wydaniu i dystrybucji przedmiotowych wydawnictw. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Związek nie dokonuje sprzedaży tych wydawnictw, ani nie osiąga z tego tytułu żadnych przychodów. Zlecając wydanie biuletynu branżowego oraz publikacji książkowej, realizuje swoje statutowe zadania. W świetle powyższego nie można uznać, iż działa ono w tym zakresie w charakterze producenta, handlowca czy usługodawcy i tym samym jest osobą prawną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą, czego konsekwencją byłoby uznanie Związku za podatnika podatku od towarów i usług. Działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest również samo nieodpłatne przekazanie wymienionym we wniosku podmiotom nabytych uprzednio w tym celu egzemplarzy wydawnictw i publikacji. Czynność ta bowiem nie wiąże się w tym przypadku z działalnością handlową, produkcyjną czy usługową.

W oparciu zatem o powołane wyżej przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług za prawidłowe należy uznać stanowisko Związku wyrażone w złożonym wniosku, że wykonujac opisane tam czynności dotyczące wydawania biuletynu branżowego oraz publikacji książkowej, w tym i przekazując nieodpłatnie nabyte w tym celu egzemplarze publikacji, nie wykonuje działalności gospodarczej i tym samym nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym czynność nieodpłatnego przekazania opisanych w zapytaniu wydawnictw nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a ich wartości nie uwzględnia się przy wyliczeniu kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści przepisów art. 113 ust. 1 i 2 tego aktu prawnego wynika bowiem, że ustalając kwotę uprawniającą do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług uwzględnia się jedynie wartość sprzedaży osiągniętej z tytułu czynności opodatkowanych tym podatkiem z wyłączeniem również wartości czynności zwolnionych od tego podatku i towarów zaliczanych przez podatnika na podstawie przepisów o podatku dochodowym do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Porozumienie nie ma również obowiązku dokumentowania tych czynności fakturami wewnętrznymi oraz rozliczania ich w deklaracjach podatkowych dla podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj