Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/186/2004
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/186/2004
Data
2004.10.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja przedmiotowa
dyrektywy Unii Europejskiej
moment powstania obowiązku podatkowego
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
1. Czy zakup środków produkcji do uprawy tytoniu traktować jako służący sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej ?
2. Czy od Funduszu Plantatorskiego w części, w której dofinansowana jest sprzedaż naliczyć należny podatek VAT ?
3. Czy pomniejszać wartość netto i naliczony podatek VAT proporcjonalnie o kwotę dofinansowaną z Funduszu Plantatorskiego ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 08.07.2004 r. (data wpływu do urzędu 09.07.2004 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że od 1 maja 2004 r. zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 54), obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Unormowanie to jest zgodne z art. 11(A)(1)(a) VI Dyrektywy, który stanowi, że podstawę opodatkowania w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, stanowi wszystko, co stanowi płatność, która za nie została otrzymana lub ma być otrzymana przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, łącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną tych transakcji.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik – w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług – otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny – to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Aby jednak tak było to takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa).

Zatem, jeżeli przedmiotowa dotacja jest dopłatą do ceny, a z pisma tak wynika (różnica między ceną zakupu a sprzedaży dofinansowana jest z zakładów tytoniowych), to do w/w dofinansowania należy naliczyć podatek VAT.

W związku z powyższym nie należy pomniejszać wartości netto i naliczonego podatku VAT proporcjonalnie o kwotę dofinansowaną z Funduszu Plantatorskiego.

Dotacja przedmiotowa podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla danego towaru (usługi), którego dotyczy. Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej dotacji reguluje art. 19 ust. 21 ustawy o VAT. W myśl tego zapisu – obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Zgodnie z art. 90 ust. 7 ustawy, dotacje nie związane z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług stanowią obrót uzyskany z czynności, w stosunku, do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W związku z tym do ustalenia obrotu nie dającego prawa do odliczenia podatku VAT należy wliczać kwotę uzyskanych subwencji (dotacji) niezwiązanych z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Jeżeli natomiast podatnik uzyska dotację przedmiotową, związaną ze świadczeniem określonych usług lub dostawą określonych towarów, to kwota tej dotacji będzie, więc zwiększała obrót opodatkowany dając prawo do odliczenia związanego z nim podatku naliczonego.

W zakresie odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 90 w/w ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj