Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-144/-000 719-/122/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-144/-000 719-/122/04
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
bilety
najem
sponsoring
stawki podatku
teatr


Pytanie podatnika
1. Według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować umowę sponsorską?
2. Według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedawane wraz z biletami programy?
3. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wynajem sali na przedstawienie i sprzedażą spektaklu wraz z wynajmem pokoi dla artystów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 21 maja 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 25 maja 2004 r.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Celem określenia, czy mamy do czynienia z usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług koniecznym jest dokonanie kwalifikacji tej usługi, czy podlega ona przepisom powołanej ustawy.

Jednocześnie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług stanowią, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano tej czynności prawnej.

Jak wynika z przedstawionego przez Państwa pisma z Urzędu Statystycznego sponsoring, polegający na zamieszczaniu znaku firmowego sponsora na drukach, plakatach, programach, materiałach prasowych rozdawanych podczas konferencji prasowych, planszach, itp., udzielanie informacji o sponsorze w mediach, nadanie tytułu Sponsora Spektaklu, dostarczanie zaproszeń na spektakl teatralny dla sponsora w zamian za określoną kwotę pieniędzy, nie ma charakteru działalności usługowej i nie jest klasyfikowane jako usługa w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto niniejszym uprzejmie informuje, że wykonywane przez Państwa czynności w oparciu o umowę, której dotyczy opinia organów statystycznych nie podlegają opodatkowaniu. Zaznacza się, że niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o załączoną opinię organów statystycznych.

Z dniem 1 maja 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają usługi rozrywkowe - wyłącznie wstępy na spektakle, przedstawienia, imprezy związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych, w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego. Program - informacja dotycząca sztuki jest towarem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowanym według właściwej dla tego towaru z uwagi na klasyfikację PKWiU stawki podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami zarówno ustawy o statystyce publicznej, jak i w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jedynym organem kompetentnym do dokonywania klasyfikacji usług jest organ statystyczny. Jedynie on udziela wiążących informacji, czy daną usługę, tj. najem pomieszczeń na cele mieszkaniowe oraz najem sali wraz ze sprzedażą spektaklu (spektakl zamknięty), należy traktować łącznie jako jedną usługę, czy też oddzielnie jako dwie usługi.

Jednakże zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z uwagi na różny charakter usług najmu pokoi dla twórców i wykonawców spoza Krakowa i usług najmu sali wraz ze sprzedażą spektaklu (spektakl zamknięty), gdzie pierwsze związane są z najmowaniem lokali na cele mieszkaniowe, a drugie związane z najmowaniem na cele użytkowe, nie jest możliwym łączne opodatkowanie wymienionych przez Państwa usług.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 20.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj