Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-227/-008 855-/122/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-227/-008 855-/122/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przekroczenie obrotu

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
internet
podatek naliczony
proporcja
usługi informatyczne
usługi teleinformatyczne


Pytanie podatnika
1. Czy usługi dotyczące dostępu wdzwanianego szerokopasmowego do internetu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Według jakiej proporcji ma dokonać odliczenia podatku naliczonego podatnik po 1 maja 2004 r., który do tej daty nie świadczył w ogóle usług podlegających zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 7 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 8 czerwca 2004 r.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem art. 90 ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust 3 powołanej ustawy proporcję, o której mowa powyżej ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Skoro tak ustalona proporcja uprawnia podatnika do skorzystania z odliczenia w całości podatku naliczonego to może on zastosować takie odliczenie. Jednakże, zgodnie z art. 163 ust. 1 zdanie 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, może w formie protokołu ustalić z naczelnikiem urzędu skarbowego proporcję, o której mowa powyżej.

Art. 163 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku, gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.

Oznacza to, że podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, lub gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w przepisie art. 90 ust. 8, byłaby niereprezentatywna do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 14 tegoż załącznika jako zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wymieniono „Usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzacych działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy".

Opodatkowaniu, z zastrzeżeniem poz. 13 powołanego załącznika, podlegają usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy dla użytkowników indywidualnych, którzy świadczą usługi na dostęp szerokopasmowy, według stawki 22%. Świadczenie usług dla użytkowników indywidualnych, w tym także dla podatników podatku od towarów i usług, nie świadczących usług na dostęp szerokopasmowy, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Dostęp szerokopasmowy to wspólna nazwa technologii przekazu (przewodowych, radiowych, optycznych i w podczerwieni) umożliwiających użytkownikowi końcowemu dostęp do informacji z przepływnością nie mniejszą niż 2 Mb/s. Obejmuje obecnie wiele rozwiązań o szerokim paśmie przenoszenia (FITL, CATV, xDSL, LMDS czy ISDN); (źródło: networld); Słowniki IDG.pl/leksykon informatyczny.

Użytkownikiem indywidualnym, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług w poz. 14 załącznika nr 4 do ustawy, jest podmiot, który zakupuje usługi na dostęp szerokopasmowy nie dokonując ich dalszej odsprzedaży, lecz wykorzystując je na potrzeby własne.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 07.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj