Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/28/85/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/28/85/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podpis


Pytanie podatnika
Z przedmiotowego pisma wynika, że prowadzicie Państwo działalność gospodarczą polegającą na produkcji i dostarczaniu oprogramowania komputerowego. Kontrahenci współpracujący z Państwem oraz dystrybutorzy często składają zamówienia na pakiety oprogramowania wpłacając zaliczki. Zamówienia są realizowane w różnych przedziałach czasowych, których okres zależny jest od wielu czynników jak również ze względu na dynamikę rozwoju w dziedzinie oprogramowania, często jest modyfikowane.
Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, iż w okresie między wpłatą pierwszej zaliczki przez nabywcę a realizacją zamówienia wprowadza się nową wersję oprogramowania komputerowego, która zastępuje wersję poprzednią - zamówioną przez kontrahenta. Dochodzi w ten sposób, za zgodą kontrahenta, do zmiany specyfikacji zamówienia, która wpłynęła na podwyższenie ceny zamówionego towaru. Zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia spółka wystawia fakturę korygującą, którą przesyła nabywcy. Korekta ta nie zawiera podpisu nabywcy, niemniej zgodnie z § 20 ust. 6 w odniesieniu do § 19 ust. 4 spółka dysponuje potwierdzeniem odbioru faktury korygującej.
Wątpliwości Państwa dotyczą następującej kwestii: czy korekta do faktury zaliczkowej bez podpisu nabywcy spełnia wymogi ustawy o VAT oraz stanowi dowód podlegający księgowaniu mimo, iż nie spełnia zapisu w ustawie o rachunkowości zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 5, który stanowi, iż dowód księgowy powinien zawierać "podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki majątkowe"?
Państwa zdaniem taka sytuacja jest właściwa pomimo różnic w przepisach.


Artykuł 106 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż w przypadku części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi stosuje się odpowiednio ust. 1 tego artykułu. W myśl art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży (tu pobranie części należności), datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Paragraf 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), stanowi, że faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać:
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia
- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, czyliokreślone w § 12 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia tj. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; dzień, miesiąc, rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.
- nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny
- kwotę podwyższenia ceny bez podatku
- kwotę podwyższenia podatku należnego
Żaden z tych przepisów nie wymienia jako niezbędnego elementu faktury podpisu nabywcy towaru lub usługi.
Zgodnie z § 19 ust. 4 rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla które miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. Posiadanie zatem takiego potwierdzenia pozwala ująć we właściwym okresie rozliczeniowym kwoty wynikające z faktury korygującej w ewidencji sprzedaży VAT oraz w deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie wymagają podpisu odbiorcy na fakturze korygującej.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela Państwa opinię, iż faktura korygująca bez podpisu nabywcy spełnia wymogi przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli posiadacie Państwo potwierdzenie odbioru faktury korygującej.
Ponadto organ podatkowy informuje, iż stosownie do cytowanego na wstępie art. 14 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, natomiast ewentualne wątpliwości w zakresie stosowania ustawy o rachunkowości nie należą do kompetencji Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj