Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-43/2005
z 27 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-43/2005
Data
2005.05.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
sprzedaż rzeczy
stawki podatku


Pytanie podatnika
czy sprzedaż majątku po zlikwidowanych samodzielnych zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest gmina podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług


Urząd Miasta dokonuje sprzedaży majątku po zlikwidowanych samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Gmina. Majątek, który zostaje objęty sprzedażą, w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stanowić będzie "pozostałe towary", ponieważ okres używania towarów przez samodzielne zakłady opieki zdrowotnej był dłuższy niż pół roku.

Według stanowiska Wnioskodawcy - sprzedaż przez Urząd Miasta pozostałych towarów przejętych od zlikwidowanych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych dla poszczególnych towarów. W opisanej sytuacji nie można stosować zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy, ponieważ majątek podlegający sprzedaży nie był używany przez Gminę, lecz przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, tj. odrębnych podatników.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego: zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast ust. 2 cyt. przepisu stanowi, iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że "towary pozostałe" przejęte od zlikwidowanych samodzielnych publicznych ZOZ-ów nie były użytkowane przez Wnioskodawcę przez okres co najmniej pół roku, zatem nie spełniają warunków uznania ich za towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy. Tym samym sprzedaż tych towarów nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług, lecz winna być opodatkowana tym podatkiem zgodnie z art. 41 ustawy o VAT. Wobec powyższego stanowisko Strony jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj